19/03/2018

Ο «Λαλέμ» κοουτσάρισε από τα … Ιωάννινα!

Αυτό που συνέβη το περασμένο Σάββατο (17/3), σε αγώνα της Α' τοπικής Κατηγορίας της ΕΠΣ Κέρκυρας, είναι εξαιρετικά σπάνιο. Ενδεχομένως να αποτελεί και παγκόσμια πρωτοτυπία!

Στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής, έπαιξαν στο Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής ο Αστέρας Μωραϊτίκων με την ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων. Ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας, Τάσος Μουζακίτης, γνωστός και ως «Λαλέμ», δεν παρέστη στον αγώνα, καθότι σοβαροί προσωπικοί λόγοι τον υποχρέωσαν να βρίσκεται στα Ιωάννινα. Έτσι, καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Αυλιωτινός τεχνικός ήταν σε... ανοιχτή γραμμή με το διοικητικό στέλεχος της «Ένωσης», Μάκη Μουζακίτη, ο οποίος του «μετέφερε» ό,τι γίνονταν εντός του αγωνιστικού χώρου, ενώ εκείνος του έδινε οδηγίες για να τις μεταφέρει στους ποδοσφαιριστές.

Η εξέλιξη του ματς, υπήρξε συγκλονιστική! Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας Μωραϊτίκων προηγήθηκε με 1-0, ενώ στις αρχές της επανάληψης (48') οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με εκτέλεση πέναλτι, σε μια φάση που αποβλήθηκε ο Στέφανος Ψαρράς των φιλοξενουμένων.

Ενώ, λοιπόν, το παιχνίδι έμοιαζε να είναι «χαμένο» για την ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο, εντούτοις η ομάδα της βόρειας Κέρκυρας δεν το έβαλε κάτω Έκανε μια τεράστια και γενναία προσπάθεια κι έχοντας την... δια τηλεφώνου βοήθεια του Τάσου Μουζακίτη, κατόρθωσε να φέρει... τούμπα τον αγώνα! Ο Σπύρος Αργυρός μείωσε σε 2-1, το 2-2 έγινε με αυτογκόλ των γηπεδούχων, ενώ ο Σπύρος Τσουκαλάς «έγραψε» το 2-3. Μάλιστα, ο Τσουκαλάς αποβλήθηκε στο 84' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λόγω του πανηγυρισμού του στο τρίτο γκολ.

Η «Ένωση», λοιπόν, παρόλο που έπαιζε με ελλείψεις και παρότι σχεδόν σ' ολόκληρο το δεύτερο μέρος αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα (αρχικά με δέκα παίκτες και στα τελευταία λεπτά με εννέα), μπόρεσε το εις βάρος της 2-0 να το «γυρίσει» σε υπέρ της 2-3 και να φτάσει στην πολύ μεγάλη νίκη, με τον προπονητή της να την κοουτσάρει από πολλές δεκάδες χιλιόμετρα μακριά.

Αυτό που έγινε το Σάββατο στη Στρογγυλή, μόνο συνηθισμένο δεν ήταν! Η ΑΕ Αρίλλα/Καββαδάδων, αν και βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πετύχει μια επική ανατροπή και να κατακτήσει το υπερπολύτιμο «τρίποντο», που την φέρνει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε... τροχιά play offs!

Η ηρωική προσπάθεια των νικητών, αναγνωρίστηκε ακόμη και από τους ηττημένους, καθώς στην επίσημη σελίδα της ομάδας των Μωραϊτίκων στο Facebook, οι ποδοσφαιριστές της «Ένωσης» χαρακτηρίζονται «παλικάρια»!

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ