23/11/2011

Προβάδισμα πρόκρισης ο Θιναλιακός, 2-0 επί του Κοντοκαλίου

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα Ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Κέρκυρας έκανε ο Θιναλιακός, επικρατώντας εντός έδρας του ΑΟ Κοντοκαλίου με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Αχιλλέα Τσικρικά προηγήθηκε στο 20ό λεπτό με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Γιώργου Λάσκαρη. Στη φάση αυτή ο σκόρερ τραυματίστηκε και μετά από λίγο αντικαταστάθηκε.

Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη ομάδα του Νίκου Καρβούνη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει. Αντιθέτως, στο 78' ο σύλλογος της βόρειας Κέρκυρας, που ήταν ουσιαστικός, πέτυχε και δεύτερο γκολ, με σουτ του Ενέτη Λυκόκα έξω από την περιοχή.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο του Θιναλίου στην Αχαράβη, με διαιτητή τον Σπύρο Κολυτά, ο οποίος είχε για βοηθούς τον Τάσο Αυθίνο και τον Θωμά Βλάσση.