26/10/2011

Κύπελλο: Στους “8” Κασσιώπη, Περιβόλι & ΠΑΟΚ

Με τη διεξαγωγή τριών παιχνιδιών, ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη (26/10) η 3η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΠΣ Κέρκυρας (Τελικοί των Ομίλων).

Η Κασσιώπη, η Αναγέννηση Περιβολίου και ο ΠΑΟΚ ήταν οι ομάδες που πήραν τα τρία τελευταία εισιτήρια για τα Προημιτελικά της διοργάνωσης. Είναι αξιοσημείωτο ότι στα τρία ματς σημειώθηκαν 18 γκολ!

Ας δούμε τι έγινε στο καθένα γήπεδο:

Στο γήπεδο του Θιναλίου, ο ΑΟ Κασσιώπης κέρδισε με το ευρύ 5-0 την Ολυμπιάδα Καρουσάδων, σε ένα παιχνίδι όπου η έκταση του σκορ μαρτυράει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Το συγκρότημα του Ρομπέρτο Μπολάνο είχε σε καταπληκτική μέρα τον Φάνη Φούκη, ο οποίος τόσο σε ρόλο... ασίστ-μαν, όσο και σε ρόλο εκτελεστή, οδήγησε την ομάδα του στην άνετη επικράτηση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κασσιώπη ήταν... καταιγιστική, «κλειδώνοντας» τη νίκη και την πρόκριση. Το σκορ άνοιξε στο 19' ο Παναγιώτης Τσούκλης με ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (20') οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα γκολ τους, με σουτ του προωθημένου Γιάννη Σφακιανάκη μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Φούκη. Στο 25' η Κασσιώπη είχε οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Τσούκλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Φούκη. Στο 43' ο Σφακιανάκης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ύστερα από σέντρα - πάσα του Φούκη.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς έπεσε. Στο 60' άλλαξε η αριθμητική ισορροπία, καθώς η Ολυμπιάδα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Χονδρογιάννη, κι ενώ ο προπονητής Κώστας Νέτης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Στο 67' η Κασσιώπη πέτυχε το τέταρτο τέρμα της, με ατομική ενέργεια και σουτ του Βαγγέλη Βρακκά, κι αφού η μπάλα κόντραρε στον Στάθη Μπαντούνο της φιλοξενούμενης ομάδας. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 75', με σουτ του Φάνη Φούκη έξω από την περιοχή.

Στο γήπεδο του Περιβολίου, η τοπική Αναγέννηση συνέτριψε με 5-1 τον Ατρόμητο Στρογγυλής, παρότι πρόκειται για ομάδες της ίδιας Κατηγορίας. Το συγκρότημα του Γιάννη Κουρή, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, άνοιξε το σκορ στο 7' με τον Δημήτρη Βλάσση και το ημίχρονο έληξε 1-0. Στην επανάληψη το σκορ πήρε τεράστια διάσταση. Στο 55' ο Γιάννης Μήτσουλης διπλασίασε για τους γηπεδούχους και στο 80'ο Δημήτρης Βλάσσης και πάλι έκανε το 3-0. Στο 85' ο Στέλιος Μίαρης πέτυχε το τέταρτο γκολ της Αναγέννησης, με εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 90' ήταν η σειρά του Γιάννη Μήτσουλη να ευστοχήσει σε πέναλτι, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και κάνοντας το 5-0. Στο 92' ο Τράνακας σημείωσε το... γκολ της τιμής για την ομάδα της Στρογγυλής.

Στο Δημοτικό γήπεδο του Κοντοκαλίου, έγινε η πολύ μεγάλη έκπληξη! Ο γηπεδούχος Ατρόμητος Άφρας, που είναι ομάδα της Α1' Κατηγορίας, ηττήθηκε με 4-3 από τον ΠΑΟΚ, που αγωνίζεται δύο Κατηγορίες πιο κάτω (στη Β'). Τα γκολ για τον σύλλογο της Κορακιάνας τα πέτυχαν οι Λεωνίδας Ζερβόπουλος, Ονούφριος Ζερβόπουλος, Σπύρος Κυπριώτης και Γκόγκας. Για την ομάδα του Κοσμά Μπολάνο, όλα τα γκολ (και τα τρία) τα πέτυχε ο Γιάννης Σιδηρόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ αναδεικνύεται σε... φονέα των γιγάντων! Θυμίζουμε πως στην 1η αγωνιστική της διοργάνωσης (στις 25/9) είχε αποκλείσει στο ίδιο γήπεδο μια άλλη ομάδα της Α1' Κατηγορίας, την ΑΕ Φαιάκων, κερδίζοντάς τη με 2-1.