01/08/2010

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης

Παράλληλα με την κλήρωση των Πρωταθλημάτων της Α1' και της Α' Κατηγορίας, την Παρασκευή διενεργήθηκε από την ΕΠΣΚ κι εκείνη του τοπικού Κυπέλλου, σε ότι αφορά την 1η αγωνιστική της Α' Φάσης.

  

Για μία ακόμη φορά η διοργάνωση θα διεξαχθεί σε τέσσερις Ομίλους και οι αγώνες θα είναι νοκ-άουτ, με εξαίρεση τους Ημιτελικούς που θα είναι διπλοί. Από την Α' Φάση θα περάσουν στη Β' (Προημιτελικά) οκτώ σωματεία, δηλαδή δύο από κάθε Όμιλο.

Στον φετινό θεσμό θα πάρουν μέρος 41 ομάδες, κατανεμημένες (με γεωγραφικά κριτήρια) ανά 10 σε κάθε Όμιλο, με εξαίρεση τον 3ο ο οποίος έχει 11. Δεν δήλωσαν συμμετοχή 12σωματεία, και συγκεκριμένα η Ομόνοια, ο Κεραυνός Αγ. Νικολάου, ο ΑΟ Πεντάτι, ο ΑΟ Βασιλάτικα, η Θύελλα Γαρίτσας, το Βέλος Βελονάδων, ο Κένταυρος Αρίλλα, ο Κεραυνός Καββαδάδων και η ΓΕ Θιναλίου, καθώς και ο Αλκίνοος, η ΑΕ Κέρκυρας και ο ΑΟ Κέρκυρα '96 που θα απέχουν παντελώς από τις διοργανώσεις της ΕΠΣΚ.

Από εκεί και πέρα, το σπουδαιότερο ζευγάρι στην πρεμιέρα του Κυπέλλου είναι αυτό μεταξύ Οδυσσέα - Ολυμπιάδας, για τον 4ο Όμιλο, ομάδες οι οποίες τη σαιζόν που πέρασε κατέλαβαν τη 2η και την 3η θέση αντίστοιχα στο Πρωτάθλημα της Α1'. Όσιν αφορά τον Όλυμπο, που είναι σωματείο της Δ' Εθνικής, μετέχει στον 3ο Όμιλο και στην 1η αγωνιστική δεν θα αγωνιστεί και θα προκριθεί χωρίς αγώνα.

Σύμφωνα με την προκήρυξη, η 1η αγωνιστική θα διεξαχθεί τα σαββατοκύριακα 18-19 και 25-26 Σεπτεμβρίου. Στο επόμενο διάστημα θα υπάρξει ανακοίνωση της διοργανώτριας σχετικά με το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων (ημερομηνία, γήπεδο και ώρα έναρξης).

Βλέπουμε παρακάτω τα ζευγάρια της πρεμιέρας, όπως αυτά προέκυψαν από την κλήρωση της Παρασκευής:

 

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική:
Αστέρας Πετριτή - ΑΕ Λευκίμμης
ΟΦΑΜ - Κεραυνός Δραγωτινών
Κρόνος Αργυράδων - ΑΟ Παξοί
Ποσειδώνας Βιταλάδων - Αναγέννηση Περιβολίου
ΑΟ Κάβος - Ατρόμητος Στρογγυλής


ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική:
ΑΟ Κοντόκαλι - ΑΕ Καναλίων
ΑΟ Ερείκουσα - Ερασιτ. ΑΟ Κέρκυρα
Ηρακλής Αγ. Δέκα - Βολίδα Κ. Γαρούνα
Ατρόμητος Άφρας - Μέγας Αλέξανδρος
ΠΑΣ Μάγια - ΑΕ Φαιάκων


ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική:
Ποσειδώνας Αγ. Μάρκου - Ολυμπιακός Μαντουκιού
Άρης Κέρκυρας - Αστέρας Λιαπάδων
ΑΟ Σιναράδων - Κεραυνός Ποταμού
ΠΑΟ Κορακιάνας - Καποδίστριας Δουκάδων
ΑΟ Λύκοι Νησακίου - Αετός Αγ. Αθανασίου
(Περνάει χωρίς αγώνα ο Όλυμπος)


ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική:
Οδυσσέας Αυλιωτών - Ολυμπιάδα Καρουσάδων
Αχιλλέας Νυμφών - Θιναλιακός
Αστέρας Σπαρτύλα - Όστρια Αγραφών
Εθνικός Περουλάδων - ΑΟ Κασσιώπη
Αυγερινός Βαλανιού - Ηρακλής Σφακερών


 

Χρήστος Γραμμένος

 

 



Corfu Corner Radio

Τετάρτη
12
Δεκέμβριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Σπυρίδων, Σπυρίδωνας, Σπύρος, Σπυρέτος, Σπυράκης, Σπυράκος, Σπυρούλα, Σπυρέτα, Σπυρίνα, Σπυριδούλα, Σπυρίδινα (πηγή : www.eortologio.gr)

Αθλητικές εφημερίδες

Πολιτικές εφημερίδες

Καιρός και πρόγνωση για κάθε περιοχή
 Δημοσκόπηση
Ποια ομάδα κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1΄Κατηγορία;
Θιναλιακός
Αστέρας Πετριτή
ΟΦΑΜ
Άλλη ομάδα
Συνεργαζόμενα sites
powered by 2pWeb