26/04/2016

Υπερπρωταθλήτρια της Β’ Κατηγορίας η ΓΕΘ

Από φέτος η ΕΠΣ Κέρκυρας καθιέρωσε τη διεξαγωγή του εξτρά αγώνα για την ανάδειξη της Υπερπρωταθλήτριας ομάδας της Β' τοπικής Κατηγορίας. Με τη Γυμναστική Ένωση Θιναλίου να κατακτά τον σχετικό τίτλο.

Στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού και παρουσία λίγων θεατών, αναμετρήθηκαν την Κυριακή (24/4) οι Πρωταθλητές των δύο Ομίλων της Β' ΕΠΣΚ, δηλαδή η ΓΕΘ (Βορράς) και ο ΑΟ Μεσογγής (Νότος). Σε ένα αρκετά καλό (από ποιοτικής άποψης) παιχνίδι, το σωματείο του Θιναλίου επικράτησε με 3-2 και πήρε το τρόπαιο.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό, με τον Ελευθεριάδη να κάνει το 1-0 για την ομάδα της βόρειας Κέρκυρας, ενώ στο 15' ο Κυριάκης διπλασίασε τα τέρματα του συγκροτήματος του Σπύρου Δένδια. Στο 17' ο Λέσσης μείωσε σε 2-1 για τη Μεσογγή, αλλά στο 43' ο Κάσσαρης πέτυχε το 3-1 για τη ΓΕΘ. Και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους,

Με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου στην επανάληψη (60'), ο Τζέιμς Ρώσσης μείωσε σε 3-2 για το σωματείο της νότιας Κέρκυρας. Στις καθυσυερήσεις του ματς, η ομάδα του Σπύρου Ρώσση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 3-3 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση, όμως η επιθετική της προσπάθεια κατέληξε στο δοκάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Πουλημάς και βοηθοί του οι Βασίλης Μουζακίτης και Νικόδημος Καββαδίας, ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή «εκτέλεσε» ο Κώστας Τόμπρος.