19/11/2014

Κύπελλο ΕΠΣΚ: Πέρασαν Σιναράδες και Όλυμπος

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

Δύο ακόμη ομάδες, ο ΑΟ Σιναράδων και ο Όλυμπος, πήραν το εισιτήριο για τη Φάση των «8» (Προημιτελικά) του τοπικού Κυπέλλου, στους αγώνες που έγιναν την Τετάρτη (19/11), στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής των Ομίλων.

Στο γήπεδο της ΕΠΣΚ, στο Κανόνι, οι Σιναράδες επικράτησαν 1-0 του Οδυσσέα Αυλιωτών. «Χρυσός» σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Σφακιανάκη ήταν ο Νίκος Κονισπολιάτης στο 71ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση που δημιουργήθηκε στα αντίπαλα καρέ.
Οι Αυλιωτινοί του Τάσου Μουζακίτη, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (92') είχαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να «στείλουν» το ματς στην παράταση, όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του λεωνίδα Μουζακίτη από τον νεαρό Βασίλη Μαχαιρίδη, όμως ο Κυριάκος Ταχτατζής από την άσπρη βούλα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σήφη Ζάχο, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα και «κράτησε» τη νίκη για την ομάδα του.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νίκος Πουλημάς.

Στο γήπεδο του Ολύμπου, ο Όλυμπος του Μίλαν Μάρισιτς κέρδισε με 2-0 την ΑΕ Λευκίμμης του Άκη πανδή. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις μέρες, με τους Ολύμπιους να αναδεικνύονται και πάλι νικητες;, καθώς προηγήθηκε το 3-2 μέσα στη Λευκίμμη για το Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας.
Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πιτσιρικάς Γιάννης Καλούδης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, στο 10' και το 67'.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπύρος Κολυτάς.

Τέλος, όσον αφορά τον αγώνα μεταξύ Ολυμπιάδας Καρουσάδων - ΑΟ Παξών, δεν έγινε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, διότι υπήρχε απαγορευτικό απόπλου και οι Παξινοί δεν κατέστη εφικτό να ταξιδέψουν στην Κέρκυρα, το πρωί της Τετάρτης.

Πλέον, γνωρίζουμε τις 7 από τις 8 ομάδες της Προημιτελικής Φάσης της διοργάνωσης. Από τον Βόρειο Όμιλο προκρίθηκαν ο Θιναλιακός Αχαράβης, οι Νέοι της ΠΑΕ ΑΟ Κασσιώπη/Κέρκυρα και ο ΑΟ Σιναράδων, ενώ εκκρεμεί το ματς Ολυμπιάδα Καρουσάδων - ΑΟ Παξών. Από τον Νότιο Όμιλο προκρίθηκαν ο ΟΦΑΜ, ο Αστέρας Πετριτή, ο ΑΟ Κάβος και ο Όλυμπος.
Υπενθυμίζουμε ότι στα Προημιτελικά, οι αγώνες θα είναι διπλοί.