08/05/2009

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ: Οι ομάδες που προβιβάστηκαν και υποβιβάστηκαν

Τα τοπικά Πρωταθλήματα ολοκληρώθηκαν και παρακάτω βλέπουμε ποιοι είναι οι Πρωταθλητές, καθώς και πόσες και ποιες ομάδες προβιβάζονται ή υποβιβάζονται από κάθε Κατηγορία.

 

Α1' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α) Η ΑΕ Λευκίμμης τερμάτισε στην 1η θέση και αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια του νομού μας και προβιβάζεται στη Δ' Εθνική.

β) Η ΑΕ Κέρκυρας, που τερμάτισε στη 10η και τελευταία θέση, υποβιβάζεται στην Α' Κατηγορία.

γ) Παραμένουν στην Α1' οι εξής ομάδες: Ολυμπιάδα Καρουσάδων, Αστέρας Πετριτή, Ποσειδώνας Αγ. Μάρκου, ΟΦΑΜ, Αναγέννηση Περιβολίου, ΑΟ Κοντόκαλι, Ατρόμητος Στρογγυλής, Θιναλιακός.

 

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α) Ο Οδυσσέας Αυλιωτών αναδείχθηκε Πρωταθλητής και προβιβάζεται στην Α1', μαζί με τους Ολυμπιακό Μαντουκιού, ΑΟ Παξών και Αλκίνοο.

β) Ο Καποδίστριας Δουκάδων, που  τερμάτισε στην 5η, τελικά  δεν θα ανεβεί στην Α1' Κατηγορία διότι πέφτει ο Όλυμπος από τη Δ' Εθνική.

γ) Πέραν του Καποδίστρια, παραμένουν στην Α' Κατηγορία και οι εξής ομάδες: Αστέρας Σπαρτύλα, Ομόνοια Γαστουρίου, ΑΟ Ερείκουσα, ΑΟ Κασσιώπη.

δ) Ο Κένταυρος Αρίλλα, που τερμάτισε στη 10η και τελευταία θέση, υποβιβάζεται στη Β' Κατηγορία.

 

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α) Στον Βόρειο Όμιλο, Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ΑΕ Φαιάκων και προβιβάζεται στην Α' Κατηγορία μαζί με τις ομάδες Αστέρας Λιαπάδων, Αχιλλέας Νυμφών και ΠΑΟ Κορακιάνας. Στον Νότιο Όμιλο αναδείχθηκε Πρωταθλητής ο Ποσειδώνας Βιταλάδων και προβιβάζεται στην Α' Κατηγορία μαζί με τις ομάδες Άρης Κέρκυρας, ΑΕ Καναλίων και ΑΟ Σιναράδων.

β) Οι ομάδες που τερμάτισαν στην 5η θέση κάθε Ομίλου (δηλαδή η Όστρια Αγραφών στον Βόρειο Όμιλο και ο Ηρακλής Αγ. Δέκα στον Νότιο), έδωσαν μεταξύ τους δύο αγώνες μπαράζ, αλλά άνευ λόγου, αφού πέφτει ο Όλυμπος από τη Δ΄ Εθνική.

γ) Από τους δύο Ομίλους δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα, αφού από τη νέα σαιζόν θα καταργηθεί η Γ' Κατηγορία.

δ) Παραμένουν στη Β' Κατηγορία, από τον Βόρειο Όμιλο οι ομάδες Όστρια Αγραφών, Ηρακλής Σφακερών, Αετός Αγ. Αθανασίου, Βέλος Βελοναδων, ΓΕ Θιναλίου, ΑΟ Λύκοι Νησακίου, και από τον Νότιο Όμιλο οι ομάδες Ηρακλής Αγ. Δέκα, Κεραυνός Δραγωτινών, ΑΟ Βασιλάτικα, Μέγας Αλέξανδρος, Κεραυνός Αγ. Νικολάου, Κεραυνός Ποταμού.

 

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ο Ατρόμητος Άφρας αναδείχθηκε Πρωταθλητής. Λόγω της κατάργησης της Κατηγορίας, από τη νέα περίοδο, και οι οκτώ ομάδες που μετείχαν στο φετινό Πρωτάθλημα προβιβάζονται στη Β' Κατηγορία. Πρόκειται για τους Ατρόμητο Άφρας, ΑΟ Πεντάτι, Θύελλα Γαρίτσας, Κεραυνό Καββαδάδων, Εθνικό Περουλάδων, ΠΑΣ Μάγια, ΠΑΣ Καβαλλουρίου, Αυγερινό Βαλανιού.

 

Χ.Γ.

 



Corfu Corner Radio

Πέμπτη
13
Δεκέμβριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Αρης, Ευστράτιος, Ευστράτης, Ευστρατάς, Στρατάς, Στρατής, Στράτος, Ευστρατία, Ευστρατούλα, Στρατούλα, Στράτα, Ιουβενάλιος, Ιουβεναλία, Ιουβενάλης, Γιουβενάλης, Λουκάς, Λουκία, Λουκίτσα (πηγή : www.eortologio.gr)

Αθλητικές εφημερίδες

Πολιτικές εφημερίδες

Καιρός και πρόγνωση για κάθε περιοχή
 Δημοσκόπηση
Ποια ομάδα κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1΄Κατηγορία;
Θιναλιακός
Αστέρας Πετριτή
ΟΦΑΜ
Άλλη ομάδα
Συνεργαζόμενα sites
powered by 2pWeb