Πετριτής… 4Χ4, με χατ-τρικ του Φλαγκέ! - CorfuCorner.gr
24/10/2021

Πετριτής… 4Χ4, με χατ-τρικ του Φλαγκέ!

Με τον νεοαποκτηθέντα Αντριάν Φλαγκέ να πετυχαίνει αυθεντικό χατ-τρικ (τρία συνεχόμενα γκολ σε ένα ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε μόλις 25 λεπτά), ο Αστέρας Πετριτή νίκησε εκτός έδρας με το εμφατικό 4-0 τον Αστέρα Λιαπάδων κι έκανε το «4 στα 4» στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Έτσι, οι «κόκκινοι» του Γιάννη Κουρή εξακλουθούν να... φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, «συγκατοικώντας» με τους Θιναλιακό και Κεραυνό Αγίου Νικολάου.

Ο αγώνας έγινε σήμερα Κυριακή (24/10), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Φλαγκέ κέρδισε πέναλτι από τον Χρήστο Πάγκαλη, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα, «γράφοντας» το 0-1 για τους Πετριτιάτες. Στο 15' ο Ισπανός στράικερ, με σουτ μέσα από την περιοχή, ζευγάρωσε τα τέρματα των φιλοξενουμένων, ενώ στο 25' ο Φλαγκέ και πάλι, με τον ίδιο τρόπο, πέτυχε το 0-3. Στο 35' σκόραρε ο Λευτέρης Βάρελης, επίσης με σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-4, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι στο 60' το «συγκρότημα» του Πετριτή απώλεσε την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να βάλει κι πέμπτο τέρμα, όταν κέρδισε νέο πέναλτι (σε ανατροπή του Κώστα Μάμαλου από τον τερματοφύλακα Κώστα Λαγκαδίτη), όμως ο νεοαποκτηθέντας Μάρκος Θηραίος νικήθηκε από τον πρωτοεμφανιζόμενο πορτιέρο των Λιαπαδιτών, που απέκρουσε την μπάλα.

Την... μάχη των Αστέρων διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος, με συνεργάτες του την Στεφανία Σάτκλιφ και τον Νίκο Κοσκινά.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι ο Αντριάν Φλαγκέ έφτασε τα 7 γκολ στο Πρωτάθλημα και μαζί με τον Κώστα Λούβρο του Θιναλιακού προπορεύονται στον πίνακα των σκόρερ.