Α ρε ΑΕΛάραααααα… - CorfuCorner.gr
26/09/2021

Α ρε ΑΕΛάραααααα…

Είναι ασταμάτητη, είναι ασυγκράτητη, είναι ανίκητη, είναι... ΑΕΛάρα, όπου κι αν παίζει, όποιον κι αν αντιμετωπίζει!

Η Αθλητική Ένωση Λευκίμμης, συνεχίζοντας την εκπληκτική της παρουσία στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, κατόρθωσε να ξεπεράσει και το εμπόδιο του Απόλλωνα Πόντου, συλλόγου της Super League 2, τον οποίο κέρδισε με 2-1, με ανατροπή μάλιστα του σκορ στην παράταση, χάρις σε δύο γκολ του (φοβερού, για μία ακόμη φορά!) Βαγγέλη Τσεβανέδη, ο οποίος 'εφτασε τα 6 γκολ στην διοργάνωση!

Είναι μάλιστα η τρίτη συνεχόμενη φορά που το «συγκρότημα» του Αντώνη Δρακόπουλου οδηγείται στο επιπλέον ημίωρο, καθώς το ίδιο είχε συμβεί και στα παιχνίδια με τον Ατρόμητο Παλαμά Καρδίτσας (στην Κέρκυρα) και με τον Τηλυκράτη (στην Λευκάδα).

Η νοκ άουτ αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (26/9), στο ουδέτερο γήπεδο «Ι. Σουμουτζόγλου» της Ανατολής Ιωαννίνων (λόγω της ακαταλληλότητας του Δημοτικού Σταδίου Λευκίμμης), στα πλαίσια της Γ' Φάσης του Κυπέλλου. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς καταγράφηκε στο 14ο λεπτό, για λογαριασμό της ΑΕΛ, όταν το σουτ που επεχείρησε ο Λάζαρος Κωστακιώτης, βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα Πολίτη, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα. Στο 16' οι Κερκυραίοι απείλησαν εκ νέου, όταν έπειτα από σέντρα του Βασίλη Γρηγοριάδη, ο Αμαραντίδης των «Ποντίων» παραλίγο να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι «κοκκινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης έχασαν δύο απανωτές ευκαιρίες: στο 19' με τον Νόμο (απέκρουσε ο γκολκίπερ Βαγγέλης Βάτζιος) και στο 20' με τον Δινόπαπα (η μπάλα κατέληξε άουτ). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Τσολάκης της Λευκίμμης έστειλε την μπάλα έξω με κεφαλιά κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με «λευκή» ισοπαλία.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ είχε δύο ακόμη αξιόλογες φάσεις, με τον Βαγγέλη Τσεβανέδη στο 58' και τον Κώστα Κυπτίου στο 71', αλλά κι εδώ ο Πολίτης δήλωσε «παρών». Ενδιάμεσα, στο 63',οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Καλαϊτζίδη απείλησαν με τον Μπαργκάν («σημάδεψε» άουτ), ενώ στο 83' ο Νόμο σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Κωστακιώτης έκοψε με προβολή. Έτσι, το κανονικό 90λεπτο έληξε 0-0.

Το... ζουμί του παιχνιδιού, ήταν στην παράταση. Αφού, λοιπόν, αρχικά οι Λευκιμμιώτες ίχαν ευκαιρία με τον Κυπτίου (ο αμυντικός Αμαραντίδης έκοψε σε κόρνερ), για να ακολουθήσει κεφαλιά άουτ από τον Μπράνισλαβ Νίκιτς, ήρθε στο 96' το 0-1 για την ομάδα της Καλαμαριάς, με ένα αμφισβητούμενο τέρμα: Μετά από πλασέ του Νόμο, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και εν συνεχεία ο Σαντούρα σκόραρε. Παρόλο που ο αρμόδιος λάινσμαν σήκωσε το σημαιάκι, εν τούτοις ο διαιτητής έδειξε σέντρα, κάτω από τις διαμαρτυρίες των Κερκυραίων. Ωστόσο, η ΑΕΛ δεν... παράτησε το ματς και κατάφερε να... τουμπάρει το σκορ! Έτσι, στο 101' ο Κυπτίου κέρδισε πέναλτι από τον πορτιέρο Πολίτη, στο οποίο ευστόχησε ο Τσεβανέδης, ισοφαρίζοντας σε 1-1, για να γίνει το 2-1 στο 105' με κοντινό πλασέ του «Τσέβα-γκολ», μετά από σέντρα του Κωστακιώτη. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, λίγο έλειψε να γίνει και το 3-1, αλλά ο Πολίτης αποσόβησε την προσπάθεια του Κυπτίου. Οι Θεσσαλονικείς επιδίωκαν να ισοφαρίσουν, με τον Νόμο στο 110' (έστειλε την μπάλα άουτ) και τον Μπαργκάν στο 114' (έσωσε ο Βάτζιος). Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι, βρήκε την Λευκίμμη θριαμβεύτρια, να πανηγυρίζει έξαλλα την τεράστια επιτυχία και την πολύ σπουδαία πρόκριση.

Να σημειωθεί ότι στο πλευρό της κερκυραϊκής ομάδας βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της, οι οποίοι βίωσαν μοναδικές στιγμές, για μία ακόμη φορά. Πριν το ξεκίνημα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη της μητέρας του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, Βασίλη Γρηγοριάδη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Σιντόρης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας) έχοντας για βοηθούς του, τους Λάμπρο Διαμαντή και Κώστα Λιόντο (ΕΠΣ Ηπείρου), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε η Ειρήνη Πιγγίου (ΕΠΣ Ηπείρου).

ΑΕ Λευκίμμης (Δρακόπουλος): Βάτζιος, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης, Πουλημένος, Ματσοβίλα, Νίκιτς, Πανταζής, Θεοδωράκης, Κυπτίου, Τσολάκης, Τσεβανέδης
Έπαιξαν και οι: Κουλούρης Αγγ., Αρμενιάκος, Βασιλάκης, Γαρδικιώτης

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης) Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Πάθι, Σαντούρα, Καλαϊτζίδης, Νόμο, Μπαργκάν, Αμαραντίδης, Παπαιωάννου, Καλογέρης, Δινόπαπας
Έπαιξαν και οι: Χαντάντ, Ζαχαράκης, Ξιφιλίνος

* Αποθεωτική υποδοχή επεφύλαξαν στην ΑΕΛ οι φίλοι του συλλόγου, κατά την επιστροφή της αποστολής της ομάδας από την πρωτεύουσα της Ηπείρου!