ΧΑΝΤΜΠΟΛ: - CorfuCorner.gr
25/09/2021

ΧΑΝΤΜΠΟΛ:

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο Πρωτάθλημα της Α1΄ Handball Premier, γνώρισε η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, καθώς σήμερα Σάββατο (25/9) ηττήθηκε εκτός έδρας από την πολύ δυνατή Δράμα΄ 86 με δυο γκολ διαφορά (27-25).

Ο αγώνας διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Α.Π.Κ Κρακτίδης» της Δράμας, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του βορείου Ομίλου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη πολύ δύσκολα απέναντι στους πολύ αξιόμαχους και ανταγωνιστικούς Κερκυραίους, οι οποίοι στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν να προηγούνται με 3 γκολ διαφορά (11-14).

Στο δεύτερο μέρος, παρότι οι φιλοξενούμενοι του Κωνσταντίνου Μιχαλάκη διατηρούνταν σε «θέση οδηγού» μέχρι το 40ο λεπτό, οι Δραμινοί του Σάκη Βαλαβάνη, ανεβάζοντας την απόδοσή τους, κυρίως στην άμυνα ,και με ... πυροβόλο στην επίθεση τον 17χρονο αριστερόχειρα περιφερειακό ,Αχιλλέα Τόσκα που πέτυχε 10 τέρματα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ κι εντέλει να πάρουν την νίκη με 27-25.

Ο Φαίακας Κέρκυρας, παρά τις δυο συνεχόμενες ήττες του από τις ... τοπ ομάδες του Ομίλου, έδειξε πολύ καλά «δείγματα γραφής» ενόψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος, αφού το ρόστερ του απαρτίζεται από πολύ έμπειρους και ποιοτικούς χειροσφαιριστές .

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-7, 10-8, 10-10, 11-14 (ημχ.), 15-17, 17-19, 22-21, 24-23, 26-24, 27-25