ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νέα ήττα του Φαίακα (21-28) από τον Ζαφειράκη - CorfuCorner.gr
27/03/2021

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νέα ήττα του Φαίακα (21-28) από τον Ζαφειράκη

Με το... αριστερό μπήκε στην τρίτη κατά σειρά επανέναρξη του Πρωταθλήματος του βορείου Ομίλου της Α1 Handball Premier ο Φαίακας Κέρκυρας, καθώς σήμερα Σάββατο (27/3), γνώρισε την εντός έδρας βαριά ήττα από τον (τελευταίο της βαθμολογίας) Ζαφειράκη Νάουσας με διαφορά 7 γκολ (21-28), στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής (και δεύτερης του Β΄ Γύρου).

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ε.Α.Κ. Κέρκυρας , το «συγκρότημα» των Κωνσταντίνου Μιχαλάκη & Νίκου Πέρρου, πήγαινε γκόλ- γκόλ στο σκορ με το αντίστοιχο του Κώστα Δεληγιάννη, έως περίπου το 15ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη του πρώτου μισάωρου, οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» προοδευτικά διαφορά τερμάτων και στην λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 12-16 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη, οι Ναουσιώτες που ήδη είχαν εξασφαλίσει διαφορά γκολ, μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο παρκέ, αφού συνέχισαν να διατηρούν την υπεροχή τους και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, μπροστά σε έναν Φαίακα αδύναμο και ανήμπορο να αντιδράσει για να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι, καθώς είχε χάσει την επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Οι παίκτες του Ζαφειράκη έφτασαν την διαφορά στα 11 γκολ (13-24 και 15-26) στο 40ο και 45ο λεπτό του αγώνα αντίστοιχα, ενώ και αμυντικά ήταν ανώτεροι.

Έτσι, το τελικό σκόρ 21-28, έδωσε στους φιλοξενούμενους την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα φέροντας παράλληλα τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 βαθμούς.

Πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 7-8, 8-13, 9-14, 12-16 (ημχ.), 13-18, 13-21, 13-24, 15-26, 18-28, 21-28

Δίλεπτα: 2-3

Πέναλτι: 0/4-2/2

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Μιχαλάκης): Κοσκινάς, Καραμανλής, Ασμάνογλου, Δούγιας 1, Σουλάνης 1, Δημητρέλος, Σκουρτάι 2, Ανδριώτης, Κοντής, Βλαχόπουλος 4, Δέλλης 6, Τζαμπάφτιί 1, Κυριακίδης, Γιαννακόπουλος 5, Κορακιανίτης, Νάστος 1.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληγιάννης): Μπουμπουλένδρας, Δάτος, Μπόλας, Πινακαδούδης, Μαυροδουλάκης, Βλάχος 4, Τσαγκέρας, Διδασκάλου 6, Μπιλιούρης, Τζουβάρας, Ρότζιος 4, Γαλίτης, Πίτος 3, Τσάτσας, Θεοδωρόπουλος 10, Πιτάνιος.

Έπειτα από το παραπάνω αποτέλεσμα, ο συνολικός απολογισμός του κερκυραϊκού «συγκροτήματος», είναι πλέον μία νίκη, μια ισοπαλία και έξη ήττες. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι την επόμενη αγωνιστική (10η) ο Φαίακας θα πραγματοποιήσει το προγραμματισμένο του ρεπό.

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ