31/10/2020

Στο 1-1 η Αναγέννηση και η Στρογγυλή

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν σήμερα Σάββατο (31/10) ο Ατρόμητος Στρογγυλής και η Αναγέννηση Περιβολίου, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος του Νοτίου Ομίλου της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής, με το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο να ολοκληρώνεται με «λευκή» ισοπαλία (0-0).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 78΄ οι Στρογγυλιάτες του Σπύρου Γραμμένου κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με πλασέ του Λάμπρου (ή Ακη) Γιαννούλη, σε κενή εστία, ύστερα από ασίστ «πάρε-βάλε» του Τάσου Αυθίνου. Ένα λεπτό μετά το γκολ, ο σκόρερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον εξαιρετικό διαιτητή Κώστα Τόμπρο και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η ισοφάριση για τους Περιβολιάτες του Σταμάτη Κουλούρη ήρθε πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, δηλαδή στο 85΄, με σουτ του... συνήθη υπόπτου Γιάννη Μίτσουλη από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από μπαλιά του Γιώργου Μίαρη.

Να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος έφερε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία του με το ίδιο σκορ (1-1), μετά από εκείνη κόντρα στον Αστέρα Πετριτή στην πρεμιέρα, ενώ η Αναγέννηση από την πλευρά της είχε την πρώτη της φετινή απώλεια βαθμών στο Πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ