25/10/2020

Επιβλητικός ο Πετριτής, 3-0 τον Μαραθιά

Ο Αστέρας Πετριτή βγήκε νικητής από το ντέρμπι με τον νεοφώτιστο Φαίακα Μαραθιά, επί του οποίου επικράτησε με το εμφατικό 3-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (25/10), στο Δημοτικό γήπεδο Πετριτή, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας. Οι «κόκκινοι» του Γιάννη Κουρή απέκτησαν το προβάδισμα στο 20', με γκολ του Κώστα Λούβρου. Το 1-0 αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη, μέσα σε 5 λεπτά, οι Πετριτιώτες «κλείδωσαν» το «τρίποντο». Συγκεκριμένα, στο 55' ο Χριστόφορος Φώτης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ στο 60' ο Κώστας Μάμαλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σε ένα ματς το οποίο διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος, ο Αστέρας πέτυχε μια επιβλητική νίκη, που ήταν η πρώτη του στο φετινό Πρωτάθλημα.

• Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ