25/10/2020

Με την… ψυχή στο στόμα η Αναγέννηση 2-1 τον Κάβο

Το απόλυτο σε νικηφόρα αποτελέσματα πέτυχε η Αναγέννηση Περιβολίου, η οποία χθες Σάββατο (24/10) επικράτησε στην έδρα της του ΑΟ Κάβου με 2-1.

Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1' τοπικής Κατηγορίας (Νότιος Όμιλος) και διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίου. Οι γηπεδούχοι του Σταμάτη Κουλούρη ήταν «νωθροί» και τα... βρήκαν σκούρα απέναντι στους «μπορντό» του Κώστα Βλάσση, οι οποίοι παρότι διαθέτουν ολιγομελές ρόστερ, εν τούτοις «έβαλαν δύσκολα» στους αντιπάλους τους.

Στο 35ο λεπτό ο Κάβος απώλεσε τεράστια ευκαιρία για το 0-1, όταν ο Γιώργος Βλάσσης βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Βασίλη Νάο, όμως σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εκείνη που εν τέλει «βρήκε δίχτυα» ήταν η Αναγέννηση, στο 38', με κεφαλιά του του Γιάννη Μίτσουλη, μετά από «στημένη» φάση. Με το σκορ στο 1-0, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Περιβολιάτες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 72', με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Νίκου Κουλούρη, γνωστού και ως «Τρουμπετή». Μετά από λίγο, στο 75', οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, με σκόρερ τον Νίκο Ράντο, που έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Γιώργο Βλάσση, πέρασε και τον γκολκίπερ Νάο και πλάσαρε εύστοχα.

2-1 στο σκορ, 2-1 και στα δοκάρια! Η Αναγέννηση στο 76' είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Νίκο Κουλούρη «Τρουμπετή», ενώ στο 81' είχε κάθετο με τον Δημήτρη Χειμαριώτη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 67', σε σουτ του Γιώργου Βλάσση.

Η ομάδα του Περιβολίου, που έκανε το «2 στα 2» στο φετινό Πρωτάθλημα, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω του ότι στο 90' ο διαιτητής Χάρης Μαργαρίτης απέβαλλε τον Στέλιο Μίαρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.