25/10/2020

Θρίαμβος του ΟΦΑΜ στην Άρτα!

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής πανηγύρισε σήμερα Κυριακή (25/10) ο ΟΦΑΜ, θριαμβεύοντας εκτός έδρας αγώνα επί της Αναγέννησης Άρτας με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 5ου Ομίλου.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας, φυσικά χωρίς την παρουσία φιλάθλων, με το συγκρότημα του Σάββα Σιδερόπουλου να μπαίνει στο γήπεδο με πάθος, θέληση και αποφασισμένο να φύγει με το «τρίποντο» στις αποσκευές του.

Κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου υπήρξαν πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τα γκολποστ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε 0-0, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Γιάννης Γραικός να κάνει το 0-1για τους Αγιομαθίτες αποφεύγοντας τον τερματοφύλακα Πατσιούρα και πλασάροντας σε κενή εστία. Να επισημανθεί ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ, στην αρχή της φάσης.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και πάλι υπήρξαν πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ώσπου στο 60ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για την Αναγέννηση (1-1), καθώς ο Σκανδάλης βρήκε κενό χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το πόδι του σχεδόν από 30 μέτρα και «κατακεραύνωσε» την εστία του Ηλία Σκάρπου. Η κερκυραϊκή ομάδα, ωστόσο, δεν είχε πεί ακόμη την... τελευταία της κουβέντα, καθώς στο 78΄μετά από λάθος της αρτινής άμυνας ο Νάσος Νικολούδης (που είχε μπεί ως αλλαγή) έκανε θαυμάσια επέλαση κι έδωσε την μπάλα στον Γιάννη Γωνιάδη, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία και χάρισε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Πάνος έχοντας για βοηθούς του, τους Λάμπρο Διαμάντη και Δημήτρης Σπυρογιώτη, άπαντες της ΕΠΣ Ηπείρου.

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Καραγιαννίδης, Φωλίνας, Μπόκος (56′ Χεμπέγια), Παπαρούνης, Κραμπής (46′ Γκολάκου), Παπαρούνας (56′ Μαργώνης), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης, Μπότσαρης (79′ Ροβίνας)

ΟΦ Αγίου Ματθαίου (Σιδερόπουλος) : Σκάρπος, Ταμπάκου, Κατελούζος, Γραικός Κ., Παπαδόπουλος, Ρούμπο (87′ Σιμακάι), Γραικός Γ. (87′ Αμπατζίδης), Σπίνουλας Σπ., Γραικός Ι. (64′ Νικολούδης), Γωνιάδης, Σπίνουλας Ν. (74′ Πάγκαλης)

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ