25/10/2020

«Πολυβόλο» η ΑΕ Φαιάκων, «γάζωσε» τον Σπαρτύλα!

Επίδειξη... ισχύος έκανε η ΑΕ Φαιάκων, η οποία στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Α' τοπικής Κατηγορίας, «σμπαράλιασε» στην έδρα της τον Αστέρα Σπαρτύλα «Τραβέρσο» με 7-0.

Το «συγκρότημα» του Αντώνη Κορακιανίτη δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση από την πολύ αδύναμη ομάδα του Μάρκου Αραβανή, την οποία «καθάρισε» με... συνοπτικές διαδικασίες, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση της πρώτης νίκης του στο φετινό Πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση έγινε χθες Σάββατο (24/10), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό. Το... πάρτυ άρχισε στο 10', όπου ο Νίκος Παππάς έκανε το 1-0 και στο 19' ο Ντίνος Μαυρωνάς «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Μάριος Τριανταφύλλου στο 30' «έγραψε» το 3-0, για να πετύχει το 4ο γκολ ο Ντίνος Μαυρωνάς στο 39'. Το πρώτο μέρος τελείωσε 5-0, χάρις σε τέρμα του Μάριου Τριανταφύλλου.

Στην επανάληψη, ο σύλλογος της Κάτω Κορακιάνας πήγε πιο «χαλαρά», με τον προπονητή του να περνάει στο παιχνίδι ορισμένους πιτσιρικάδες ποδοσφαιριστές. Στο 60' ο Βασίλης Ράλλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα το τοποθέτησε ο Σπύρος Φωτεινός στο 73', διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Η «Ένωση», πέραν των εφτά γκολ που έβαλε στον Αστέρα, είχε στο πρώτο ημίχρονο και δύο δοκάρια (ένα οριζόντιο κι ένα κάθετο) με τον Μάριο Τριανταφύλλου.

Στο ματς σφύριξε ο (υπερήλικας) Χρήστος Διαβάτης.