24/10/2020

Με Βέρμπη και… ανατροπή, τα Κανάλια 2-1 τον Οδυσσέα

Παρότι στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Οδυσσέα Αυλιωτών η ΑΕ Καναλίων βρέθηκε από νωρίς να... κυνηγάει το σκορ, εν τούτοις κατόρθωσε να «τουμπάρει» το παιχνίδι και να κερδίσει με 2-1, χάρις σε δύο τέρματα του Θανάση Βέρμπη.

Το ματς πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (24/10), στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού, για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας (Βόρειος Όμιλος). Η συνάντηση άρχισε με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις για τους Αυλιωτινούς του Μπάμπη Αρβανιτάκη, καθώς στο 5ο λεπτό ο Σπύρος Τσιριγώτης έκανε το 0-1, με πλασέ μέσα από την περιοχή. Τα Κανάλια στο 30' έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με κεφαλιά του Βέρμπη, ύστερα από σέντρα του Αλέξανδρου Μπράτου. Έτσι, η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Οι «κιτρινόμαυροι» του Νίκου Καμμένου στο 85' πέτυχαν την ολική ανατροπή, ξανά με κεφαλιά του Θανάση Βέρμπη.

Κάπως έτσι, η νεοφώτιστη ΑΕ Καναλίων έκανε το «2 στα 2» και φυσικά φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ματς σφύριξε ο Κώστας Γιούργας. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική ο Οδυσσέας «φωνάζει» για την διαιτησία! Στο 37' ο Γιώργος Λούβρος βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Νίκο Μουζακίτη «Λαλέμ», ο οποίος σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από υπόδειξη του λάινσμαν Αλέξανδρου Αγιότατου. Οι Αυλιωτινοί ισχυρίζονται ότι το τέρμα ήταν κανονικότατο, διότι ο παίκτης καλύπτονταν από αμυντικό, ενώ «ανέβασαν» και σχετικό βίντεο στο διαδίκτυο, το οποίο τους δικαιώνει απόλυτα. Εξάλλου, στο 75' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, για ανατροπή του Γιάννη Μουζακίτη «Γκιόκα».