24/10/2020

Το «2 στα 2» ο ΑΟ Κέρκυρα, 3-0 την Ομόνοια

Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή του ΑΟ Κέρκυρα στο Εθνικό Στάδιο, καθώς σήμερα Σάββατο (24/10) οι «μπλαουγκράνα», στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄ τοπικής Κατηγορίας (Όμιλος Κέντρου), επικράτησαν της Ομόνοια Γαστουρίου με το επιβλητικό 3-0.

Και τα τρία γκολ των γηπεδούχων, επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στο 15΄, απο τον Θωμά Κουλούρη, ο οποίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0 για το συγκρότημα του Γιάννη Χονδρογιάννη. Στο 32ο λεπτό ο Σπύρος Ρέτσης, γνωστός και ως «Μποξέρ», με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα τέρματα του ΑΟΚ, γράφοντας το 2-0. Σύμφωνα με τους Γαστουριώτες, το πέναλτι αυτό ήταν αυστηρό. Οκτώ λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 40΄, ο Ρέτσης και πάλι, ύστερα από όμορφη ασίστ του Περικλή Σκεύη, έκανε το 3-0, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο ματς σφύριξε ο Πέτρος Νικόπουλος. Το «καραβάκι» κατέκτησε το 2ο «τρίποντό» του σε ισάριθμα παιχνίδια και από νωρίς «εγκαταστάθηκε» στο ... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Α.Ο. Κέρκυρα : Αυλωνίτης, Κάσης, Θεόδοτος, Κατσαρός, Σκολαρίκης, Σπάτουλας, Κολυτάς, Ιμέρης (80' Γουλιαρμής), Κουλούρης Θ. (46' Φωτιάδης), Καρύδης (11' Σκεύης, 80' Φαϊτάς), Ρέτσης
Ομόνοια Γαστουρίου : Λάζαρης, Μέτης, Φυλάκης (88' Ρώσσης), Μέτης (80' Κούρτης), Μαυρανδρέας, Σουρβινος, Μέριανος, Λάμπουρας (73' Ραπούσης), Ibrahimi (73' Mαρτζούκος), Τσιάβος, Tzouliano (80' Μέριανος)

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ