24/10/2020

Νικητής ο Θιναλιακός στο ντέρμπι, 3-1 τον Όλυμπο

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Θιναλιακός Αχαράβης βγήκε νικητής από το εντός έδρας ντέρμπι με τον Όλυμπο Κέρκυρας, επικρατώντας με σκορ 3-1.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σήμερα Σάββατο (24/10), στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, στην Αχαράβη, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Α1' τοπικής Κατηγορίας. Οι «ορανιε» του Δημήτρη Φραγκούλη ήταν ανώτεροι κι έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του «τριπόντου», πετυχαίνοντας τρία γκολ κι έχοντας δύο χαμένα πέναλτι και δύο δοκάρια.

Στο 18ο λεπτό, ο Χρήστος Αρμένης «σημάδεψε» την οριζόντια δοκό της εστίας του Γιώργου Ντάικου, ενώ στο 22' ο Θιναλιακός απέκτησε το προβάδισμα, με πλασέ του Εριόν Μπάρντι, ύστερα από σέντρα του Νίκου Διαμαντόπουλου. Το 1-0 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 62' οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο οριζόντιο δοκάρι, ξανά από σουτ του Χρήστου Αρμένη, όμως λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (στο 63') οι Ολύμπιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1, με αριστερό σουτ του Παναγιώτη Γραμμένου μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα χτύπησε στα δύο κάθετα δοκάρια του τέρματος .

Στο 72' η ομάδα της Γαρίτσας έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Σταύρος Ρούσσος έκανε χέρι την στιγμή που η μπάλα κατευθύνονταν στα δίχτυα, με συνέπεια να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Κώστα Τόμπρο, που φυσικά υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιώργος Κούδας, που νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Ντάικο. Στο 78' το «συγκρότημα» της Αχαράβης κέρδισε νέο πέναλτι, όταν ο πορτιέρο Γιώργος Ντάικος ανέτρεψε τον Εριόν Μπάρντι. Την μπάλα στην άσπρη βούλα την έστησε ο ίδιος ο Μπάρντι, αλλά και πάλι ο κίπερ των φιλοξενουμένων είπε «όχι».

Εν τέλει, η ομάδα του Θιναλίου διπλασίασε τα τέρματά της στο 80', με σουτ του Γιώργου Κριεζή έξω από την μεγάλη περιοχή, κάνοντας το 2-1, για να «γραφτεί» στις καθυστερήσεις το τελικό 3-1 με πλασέ του Εριόν Μπάρντι μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Σπύρου Ντακούρ.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Γιάννης Μίχος και Βασίλης Μπεκάρης.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι μετά την παραίτηση του Τάσου Μοναστηριώτη, καθήκοντα προπονητή στον Όλυμπο εκτέλεσε στο συγκεκριμένο ματς ο ποδοσφαιριστής Αλέξανδρος Μυρίλλας.