20/10/2020

«Λύτρωση» στο 94’ για Σιναράδες, 2-2 με Μπενίτσες

Ισόπαλη με σκορ 2-2 έληξε η αναμέτρηση του ΑΟ Σιναράδων με τον ΑΠΣ Μπενιτσών, με την οποία ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος του Νοτίου Ομίλου της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε χθες Δευτέρα (19/10), στο γήπεδο του Ολύμπου, στην Καλλιθέα Καναλίων, με τυπικά γηπεδούχους τους Σιναραδίτες, οι οποίοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2, εν τούτοις κατόρθωσαν στο φινάλε να... σώσουν την παρτίδα, χάρις σε δύο γκολ που πέτυχε ο παίκτης - προπονητής τους, Μάριος Αργυρός-Ασπιώτης.

Οι Μπενιτσιώτες προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Μανώλη Καρύδη και το 0-1 αποτέλεσε το σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σπύρου Γιαννούλη διπλασίασε τα τέρματά της στο 70', με διαγώνιο πλασέ του Άρη Μαρουλάκη, ενώ στο 77' οι Σιναράδες μείωσαν σε 1-2 με τον Αργυρό-Ασπιώτη, που πήρε το «ριμπάουντ» από απόκρουση του τερματοφύλακα Δημήτρη Μπούχλα, μετά από σουτ του Μάριου Χιουσενάι.

Στο 85' οι Μπενίτσες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθότι ο διαιτητής απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Μανώλη Καρύδη, επειδή «κλάδεψε» αντίπαλο.

Και φτάνουμε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο πορτιέρο Μπούχλας κράτησε την μπάλα πάνω από το επιτρεπτό χρονικό όριο και παρότι ο προπονητής του τον προέτρεψε να κάνει ελεύθερο. Ο ρέφερι Γιούργας υπέδειξε έμμεσο φάουλ, με τον Ευτύχη Σαγιά να πασάρει στον Μάριο Αργυρό-Ασπιώτη κι αυτός με σουτ να ισοφαρίζει σε 2-2.