17/10/2020

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πρώτη νίκη για Φαίακα, (24-22) τον Αερωπό Έδεσσας

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α1 Handball Premier πανηγύρισε σήμερα Σάββατο (17/10), η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, κερδίζοντας εντός έδρας τον Αερωπό Έδεσσας με διαφορά δυο γκολ (24-22), στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Κέρκυρας, φυσικά χωρίς την παρουσία θεατών, με το φιλοξενούμενο συγκρότημα του Γιάννη Πιλαλίδη να έχει την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο και να προηγείται συνεχώς στο σκορ, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τον Αερωπό να προηγείται με 4 γκολ διαφορά (9-13).

Στο δεύτερο 30λεπτο (κι ενώ φαίνονταν ότι οι Εδεσσαίοι θα έφευγαν από το νησί με το ροζ Φύλλο Αγώνα στις αποσκευές τους), οι Κερκυραίοι «αφυπνίστηκαν», έβγαλαν πάθος και έχοντας ένα πολύ δυνατό εικοσάλεπτο τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, «ροκάνισαν» την διαφορά και στο 45΄ μείωσαν σε 16-18.΄Εκτοτε, χάρις στις σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα Γεωργαλή, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στο να πετύχουν μόλις 4 γκολ και οι γηπεδούχοι στο 55΄ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (22-22) και τελικά πήραν την νίκη 24-22.

Κορυφαίοι σκόρερ της κερκυραϊκής ομάδας ήταν οι Δούγιας και Χερουβείμ με 7 και 6 τέρματα αντίστοιχα.

Πεντάλεπτα: 1-0, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13, 9-13 (ημιχ), 11-14, 13-15, 16-18, 18-19, 22-22, 24-22 (τελικό).