20/09/2020

Ο Πετριτής «φιλικό» 4-0 επί του Αγίου Νικολάου

Με το επιβλητικό 4-0 επικράτησε ο Αστέρας Πετριτή του Κεραυνού Αγίου Νικολάου, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή (20/9).

Το τοπικό ντέρμπι διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Πετριτή, που αποτελεί το «σπίτι» αμφοτέρων των σωματείων, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 0-0.

Το σκορ άνοιξε στο 59ο λεπτό ο Πέτρος Νικομάνης και στο 70' ο Γιώργος Γαρδικιώτης «έγραψε» το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 81' έγινε το 3-0 για τους Πετριτιώτες, με γκολ του Άκη Κουρή (γιος του προπονητή του Αστέρα, Γιάννη Κουρή), ενώ το τελικό 4-0 σημειώθηκε στο 86', από τον Χρήστο Γεωργοπάλη.

Τον ρόλο του διαιτητή, είχε ο τεχνικός διευθυντής του Αστέρα Σπύρος Στούπα.

Να επισημανθεί ότι ο Κεραυνός, στους τέσσερις ως τώρα δυνατούς φιλικούς αγώνες που έχει δώσει (με ΑΕ Λευκίμμης, Φαίακα Μαραθιά, Όλυμπο Κέρκυρας και Αστέρα Πετριτή) δεν έχει καταφέρει να βρεί τον... δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.