19/09/2020

Ο Αχιλλέας 2-1 τον Θιναλιακό σε φιλικό

Παρόλο που βρέθηκε να... κυνηγάει το σκορ, εν τέλει ο Αχιλλέας Νυμφών νίκησε εντός έδρας τον Θιναλιακό Αχαράβης με 2-1, σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (19/9).

Ο αγώνας αποτελούνταν από δύο 40λεπτα ημίχρονα και διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών. Στο 15' οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να αποκτήσουν το προβάδισμα, όταν στο πλασέ του Φίλιππου Παναγιωτίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θιναλιακού. Οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Φραγκούλη ήταν εκείνοι που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, με εκτέλεση φάουλ του Εριόν Μπάρντι στο 25'. Το 0-1 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, όμως, οι Νυμφιώτες του Μανώλη Ροκίδη κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι. Στο 67' ο Φίλιππος Παναγιωτίδης, με ένα εκπληκτικό βολ-πλανέ μέσα από την περιοχή, έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ενώ στο 72' ο νεοαποκτηθείς Σπύρος Δένδιας έκανε το 2-1 για τον Αχιλλέα, με κοντινή κεφαλιά, αξιοποιώντας το χτύπημα κόρνερ του Δημήτρη Ρίζου από τα αριστερά.

Την συνάντηση διαιτήτευσε ο Κώστας Γιούργας.