18/02/2020

«Ανάσανε» η Αναγέννηση, 4-0 τον Κάβο

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Αναγέννηση Περιβολίου, μετά την άνετη νίκη της επί του ΑΟ Κάβου με 4-0, στο... ντέρμπι ουραγών της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Το ματς πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή (16/2), στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίου, στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής, με το «συγκρότημα» του Γιάννη Γκαμπέτα να κάνει... περίπατο και να κατακτά με χαρακτηριστική άνεση το «τρίποντο», απέναντι στην χειρότερη ομάδα του Πρωταθλήματος.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 16' από τον Γιώργο Μίαρη, γνωστό και ως «Καρσελά», με το πρώτο 45λεπτο να τελειώνει 1-0. Οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους στο ξεκίνημα της επανάληψης (47'), με τον Γιάννη Καλούδη, ενώ στο 55' ο Γιάννης Μίτσουλης «έγραψε» το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 62', με σκόρερ ξανά τον Γιάννη Καλούδη.

Στον αγώνα σφύριξε η εκπληκτική διαιτητούρα, Νικόδημος Καββαδίας.

Οι Περιβολιάτες πέτυχαν την μόλις δεύτερη νίκη τους στην φετινή Α1' και ανέβηκαν στην 11η θέση της κατάταξης, αφού υποσκέλισαν την Βολίδα.