16/02/2020

Εμφατικό «διπλό» του Πετριτή στις Καρουσάδες!

Ο Αστέρας Πετριτή πέρασε νικηφόρα από το Δημοτικό γήπεδο Καρουσάδων, επικρατώντας της Ολυμπιάδας με το επιβλητικό 3-0 και παρέμεινα «ζωντανός» στην διεκδίκηση του τίτλου.

Το παιχνίδι διεξήχθη χθες Σάββατο (15/2), στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής της Α1' τοπικής Κατηγορίας, με τον Κώστα Μάμαλο να ανήγει το σκορ στο 27ο λεπτό. Στο 33' ο διαιτητής Σπύρος Κολυτάς απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παναγιώτη Καρακίζη και οι γηπεδούχοι συνέχισαν με δέκα παίκτες. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Πετριτιώτες να προηγούνται με 0-1.

Το «συγκρότημα» του Γιάννη Κουρή, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα και καλή ψυχολογία, «κυνήγησε» το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 70', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Γεωργοπάλη, το οποίο δόθηκε για χέρι του Μάκη Τσέλιου. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 88' από τον Δημήτρη Ασπιώτη, που αξιοποίησε με ιδανικό τρόπο την σέντρα του Κώστα Μάμαλου.

«Άρχοντας» του αγώνα ήταν ο Σπύρος Κολυτάς, στον οποίο οι Καρουσαδίτες αποδίδουν αυστηρότητα τόσο ως προς την αποβολή του Καρακίζη, θεωρώντας ότι ήταν «τραβηγμένη» η δεύτερη κίτρινη, όσο και στην περίπτωση της υπόδειξης του πέναλτι για χέρι του Τσέλιου, υποστηρίζοντας ότι ήταν ακούσιο.

Θα πρέπει, τέλος, να επισημανθεί ότι η φιλοξενούμενη ομάδα είχε στο πλευρό της πολλές δεκάδες οπαδών της, οι οποίοι έκαναν εκδρομή από τον Πετριτή.