16/02/2020

ΟΦΑΜ… πέντε αστέρων στο Σκριπερό!

Εντυπωσιακό πέρασμα από το Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό, πραγματοποίησε χθες Σάββατο (15/2) ο ΟΦΑΜ, συντρίβοντας τον Αστέρα Λιαπάδων με 5-1, στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας.

Το «συγκρότημα» του Αγίου Ματθαίου έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση του «τριπόντου», με τον προπονητή της ομάδας, Σάββα Σιδερόπουλο, να επιστρέφει στα... περσινά του λιμέρια. Με την νέα τους αυτή επιτυχία, οι «κυανέρυθροι» παρέμειναν στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, στο «συν 3» από τον Αστέρα Πετριτή, διατηρώντας και το φετινό τους αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις. Παράλληλα, οι Λιαπαδίτες υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα επί ημερών Άκη Πανδή στην τεχνική τους ηγεσία.

Ο... χορός των γκολ άρχισε στο 18ο λεπτό, οπότε και ο Γιάννης Γωνιάδης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 23' διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σταύρο Τσορμπατζίδη. Στο 31' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποστολής του Λάζαρου Φωτιά από τον διαιτητή Κώστα Γιούργα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 36' ο Γιάννης Γωνιάδης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κα κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Το 0-3 αποτέλεσε το σκορ του ημιχρόνου.

Και περνάμε στην επανάληψη. Το τέταρτο τέρμα των Αγιομαθιτών σημειώθηκε στο 53', με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άκη Χαρβαλιά, ενώ στο 69' ο Γρηγόρης Μαράντζας «έγραψε» το 0-5. Ο Αστέρας έβαλε το... γκολ της τιμής στο 80', με τον Δημήτρη Σκούφη, ο οποίος στο 85' απώλεσε μεγάλη ευκαιρία και για το 2-5, όταν βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που απέκρουσε την μπάλα.

Να επισημανθεί ότι ο Γωνιάδης με τα δύο τέρματα που πέτυχε, έφτασε τα 19 στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' και πέρασε για πρώτη φορά στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, αφήνοντας στην 2η θέση τον συμπαίκτη του, Βάιο Τσιαφίτσα, που έμεινε στα 18.