16/02/2020

Ισόπαλοι 1-1 Όλυμπος και Νέος 2017

Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ο Όλυμπος και ο Νέος 2017, που χθες Σάββατο (15/2) αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Το ντέρμπι της πόλης, για την 20ή αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Καλλιθέας Καναλίων, με τα γκολ να σημειώνονται προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι του Φίλιππου Τάντη προηγήθηκαν στο 38' με κεφαλιά του Χριστόφορου Φώτη, ενώ οι «γαλάζιοι» του Μιχάλη Κονισπολιάτη ισοφάρισαν στο 43' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Κονισπολιάτη. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Νίκος Μεντής, που ανατράπηκε από τον Βασίλη Πετρόγιαννη.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές, καθότι στο 90' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο σκόρερ ης ομάδας, Νίκος Κονισπολιάτης.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Κάντας,, από τον οποίο οι Ολύμπιοι ζήτησαν πέναλτι στο 5ο λεπτό, για ανατροπή του Χριστόφορου Φώτη.