11/02/2020

Οι Λιαπάδες 3-2 τους Παξούς

Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία, ο Αστέρας Λιαπάδων νίκησε εντός έδρας τον ΑΟ Παξών με 3-2, για την 19η αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας.

Η... «κιτρινόμαυρη μονομαχία» πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (9/2), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό, με τους Λιαπαδίτες του Άκη Πανδή να προηγούνται με 3-0, αλλά με τους Παξινούς του Γιώργου Τουρσουνίδη, παρόλο που έπαιζαν με δέκα παίκτες και είχαν πολλές ελλείψεις, να μειώνουν σε 3-2 και στο τέλος να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση!

Σε γενικές γραμμές, έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, που τα είχε όλα: πέντε γκολ, δύο δοκάρια, πολλές φάσεις, ένα πέναλτι και μία αποβολή.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 10', με κεφαλιά του Λάζαρου Φωτιά, ενώ στο 25' οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Ανδρικόπουλου. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Κώστας Γκερέκος, που ενώ ήταν σε προφανή θέση για γκολ ανατράπηκε από τον Αλέξανδρο Παππά, ο οποίος αποβλήθηκε από τον διαιτητή Κώστα Τόμπρο, με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το τρίτο γκολ του «συγκροτήματος» των Λιαπάδων σημειώθηκε στο 61', με ωραία λόμπα του Κώστα Γκερέκου. Στο 70' λίγο έλειψε να γίνει το 4-0, όμως στην προσπάθεια του Γιώργου Ανδρικόπουλου, η μπάλα «σταμάτησε» στο κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να πίστεψαν πως ο αγώνας είχε «τελειώσει». Ωστόσο, η ομάδα των Παξών είχε... διαφορετική άποψη και στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Στο 75' ο Αρσένης Κουλούρης και στο 80' ο Παντελής Γιαννούλης, μείωσαν σε 3-2. Μάλιστα, στο 90' παραλίγο να γίνει και το 3-3, , αλλά στο σουτ του Ελιάν Φασλία έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι των Λιαπαδιτών. Στο 92' οι Παξοί βρέθηκαν κυριολεκτικά μία ανάσα από την ισοφάριση, με τον Θανάση Ρούση να χάνει μεγάλη ευκαιρία σχεδόν πάνω από την γραμμή του τέρατος, έπειτα από ασίστ του Σπύρου Ρούση.