09/02/2020

«Άλμα» σωτηρίας η Λευκίμμη 1-0 τον Μακεδονικό Φούφα!

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Γ΄Εθνική πραγματοποίησε η ΑΕ Λευκίμμης, επικρατώντας εντός έδρας επί του Μακεδονικού Φούφα με 3-1, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Δημήτρη Μουρούτη, καλύπτοντας μάλιστα και το σκορ της ήττας (1-0) στην Πτολεμαΐδα, στον αγώνα του Α΄ Γύρου. Μετά τις τελευταίες της επιτυχίες, η «βασίλισσα» πέρασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον η τύχη της εξαρτάται αποκλειστικά από την ίδια.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα Κυριακή (9/2), στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, ο Κώστας Κυπτίου πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα με ανάποδο ψαλίδι στο 37' , κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΛ, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 82΄, ο Κώστας Κυπτίου με συρτό σουτ τόσο τα τέρματα της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του, αμέσως όμως οι φιλοξενούμενοι «ξαναμπήκαν» στο ματς, μειώνοντας με τον Σιδηροπουλο στο 84΄ σε 2-1. Ωστόσο, η...τελευταία λέξη ανήκε στην κερκυραϊκή ομάδα και μάλιστα ήταν... αποστομωτική! Ο Βαγγέλης Τσεβανέδης στο 87΄ έκανε το τελικό 3-1 με αριστερό βολέ εκτός περιοχής, αφήνοντας άναυδο τον αντίπαλο γκολκίπερ και όλοι οι φίλαθλοι που ευρίσκονταν στο γήπεδο τον καταχειροκρότησαν!

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, οι Λευκιμμιώτες έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Τόλης Παπαδόπουλος αντίκρυσε την 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μάριος Σιντόρης έχοντας για βοηθούς του, τους: Λάμπρο Λιαμιρά & Γιάννη Ράπτη, όλοι της ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

ΑΕ Λευκίμμης (Δ. Μουρούτης): Τσαφάι, Ζήσης, Παπαδόπουλος, Κακιώνης, Ανυφαντής, Θεοδωράκης, Βούλγαρης, Κυπτίου, Κρέτσι, Τσεβανέδης, Γαστεράτος (έπαιξαν και οι Κουλούρης, Γιώτης, Πανταζής, Βλάχος).

Μακεδονικός Φούφα (Α. Τούνας): Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Τουλουμενίδης Φ., Τζουβάρας, Σωτηριάδης, Μπίντσης, Πυριτσάουστ, Σπανδονίδης, Φωτιάδης, Τοπάλης, Μαυροματίδης (έπαιξαν και οι Καλπακίδης, Τουλουμενίδης Χ., Αιχμαλωτίδης).

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ