09/02/2020

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νίκη-ανάσα (19-17) του Φαίακα επί του Ιωνικού

Ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας εντός έδρας νίκη πέτυχε σήμερα Κυριακή (9,2) η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα Κέρκυρας, επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 19-17, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Α1 HANDBALL PREMIER.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ε.Α.Κ.Κ, όπου για ακόμη μια φορά οι κερκυραίοι φίλαθλοι έδωσαν βροντερό παρόν.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με ένα σερί 0-3 στο όγδοο λεπτό, με δύο γκολ του Λιόλιου και ένα του Αποστολίδη. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν εννιά λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα, για να πετύχουν το πρώτο του τέρμα, μετά από προσπάθεια του Γιαβασίδη. Η αθηναϊκή ομάδα πήγε τη διαφορά ακόμα και στα τέσσερα γκολ (3-7 με τον Μαντζόπουλο), ωστόσο οι «Φαίακες» κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ(8-9), λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο , το συγκρότημα του Νίκου Ριγανά βελτιώθηκε στο επιθετικό κομμάτι και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί στο σκορ. Ο Ιωνικός ισορρόπησε, ωστόσο οι κερκυραίοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με δυο γκολ διαφορά.

Για τους νικητές τα περισσότερα γκολ πέτυχε ο Δούγιας (6), ενώ από την άλλη πλευρά, ο Αποστολίδης έβαλε 5.

Να σημειωθεί ότι η κερκυραϊκή ομάδα έφτασε τους 10 βαθμούς (δύο παραπάνω από τον σημερινό αντίπαλό της), αποκτώντας πλεονέκτημα ως προς την αποφυγή των πλέι άουτ.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 3-4,4-7, 6-8, 8-9 (ημίχρονο), 11-9, 11-11, 13-13, 16-13, 17-15, 19-17

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας