09/02/2020

Έχασε (1-0) στην Παραμυθιά ο Θιναλιακός

Την εκτός έδρα ήττα με 1-0 γνώρισε ο Θιναλιακός από το Σούλι Παραμυθιάς χθές Σάββατο (8/2), στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Ένα πολύ δυνατό ματς παρακολούθησαν οι πολλοί θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Παραμυθιάς, με τους Θεσπρωτούς να δικαιολογούν την πολύ καλή τους πορεία και την 3η θέση που κατέχουν στην βαθμολογία, απέναντι στην νεοφώτιστη και πολύ αξιόμαχη κερκυραϊκή ομάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και σκόραραν με το «καλημέρα»! Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Γεωργάκης έκανε μια εκπληκτική πάσα, βγάζοντας τον Παπαδόπουλο στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων κι εκείνος σκόραρε με πλασέ . Στο 4ο λεπτό ο Τάτσης σέντραρε, αλλά ο Παπαρούνας των γηπεδούχων, αστόχησε με κεφαλιά από εξαιρετική θέση, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Λίγες ήταν οι σημαντικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τους «πορτοκαλί» να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Πατσιούρα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 57', ο Παπαρούνας των γηπεδούχων, με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να «βρεί δίχτυα». Μετά το 60,΄οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν δυο - τρείς πολύ καλές ευκαιρίες, για να φέρουν το ματς στα ίσια, κυρίως με τον Θανάση Παπαρούνα και τον Κώστα Λούβρο. Από την άλλη πλευρά, οι Παραμυθιώτες είχαν μια σπουδαία ευκαιρία στο 90΄ με τον Βασιλείου για το 2-0, όμως ο τερματοφύλακας των κερκυραίων, Χρήστος Βορύλλας, είπε «όχι». Να σημειωθεί ότι λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης αποβλήθηκε ο Εριον Μπάρντι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Νίκου, έχοντας για βοηθούς του τους Δημήτρη Μάνο και Οδυσσέα Νούσια, όλοι της ΕΠΣ Άρτας

Σούλι Παραμυθιάς: Πατσιούρας, Μπέλλος (71΄Κάγια), Τάτσης, Τάχιας, Βασιλάκης, Μώκος, Παπαρούνας (52΄Κωσταμένας), Αναστασιάδης (81′ Παππάς), Ντόκος, Γεωργάκης, Παπαδόπουλος (77΄Βασιλείου).

Θιναλιακός Αχαράβης: Βορύλλας,  Ερ.Μπάρντι, Αρμένης, Μπάρυ, Πουλημένος (63΄Κροκίδης), Κούδας, Λούβρος (87΄Μήτρου), Χατζηδημητρίου, Ματσοβίλα, Αγόρας (46΄Παπαρούνας), Μπουρντουζάν (52΄Κλ. Μπάρντι)

Επιμέλεια: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ