07/02/2020

Συντριβή (4-0) του ΑΟ Κασσιώπη και στα Χανιά!

Με την γνωστή πλέον ταρίφα για τον ΑΟ Κασσιώπη (4-0)΄, αυτήν την φορά εκτός έδρας από τον Α.Ο Χανιά, άνοιξε σήμερα Παρασκευή (7/2) η ...αυλαία της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League 2.

Στο δημοτικό γήπεδο Περιβολίων, οι «κυανέρυθροι» του Νίκου Θεοδοσιάδη είχαν ακόμη ένα δύσκολο απόγευμα, καθώς οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, ξεκινώντας με γκόλ του Γιάκου στο 17ο λεπτό, που έκανε το 1-0. Στο 28΄ ο Πάνος με φοβερό διαγώνιο βολέ διπλασίασε τα τέρματα της κρητικής ομάδας. Στις καθυστερήσεις, του πρώτου μέρους, ο Καρλίτο πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Χανιώτες του Αλέκου Βοσνιάδη, παρόλο που είχαν εξασφαλίσει την νίκη από το πρώτο 45λεπτο, μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα στο 55′ ο Τριανταφυλλάκος με ωραία ατομική προσπάθεια να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Θα πρέπει να επισημανθεί ότι μέσος όρος ηλικίας των ποδοσφαιριστών της κερκυραϊκής ομάδας ήταν 19,6 χρόνια! Το ντεμπούτο τους με τους «Φαίακες» πραγματοποίησαν οι νεοαποκτηθέντες Τζαφέστας (ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες του αγώνα), Νίκας, Τσαλταμπασίδης, Μαρλόν, Λάμπογλου, Καρακώστας , Σπίντζος και Σαρρηγιάννης.

Παραθέτουμε το... φίλμ του αγώνα
10' Κόρνερ του Κάρλος κεφαλιά του Γιάκου άουτ.
13' Σέντρα του Παπαχρήστου ο Κουσκουνάς για λίγο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
15' Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά
από πάσα του Βρεττού ο Πάνος σουτάρει και η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
17' ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Βρεττού ο Κουσκουνάς αποφεύγει τον Τζαφέστα και πλασάρει αλλά ο Τσαταλπασίδης διώχνει στη γραμμή για να βρει την μπάλα ο Γιάκος για το 1-0.
26' Σουτ του Βρεττού μπλόκαρε ο Τζαφέστας.
29' ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Γιάκου ο Πάνος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 2-0.
36' Μεγάλη ευκαιρία με τον Βρεττό να πλασάρει πάνω στον Τζαφέστα έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Δημητριάδη. Δευτερόλεπτα μετά το σουτ του Κάρλος φεύγει λίγο έξω από την εστία.
39' Νέα ευκαιρία, από φάουλ του Δημητριάδη ο Ανδρέου παίρνει την κεφαλιά και ο Κουσκουνάς με τον ίδιο τρόπο προσπαθεί να σκοράρει αλλά ο Τζαφέστας αποκρούει.
41' Γύρισμα του Κουσκουνά σουτ του Πάνου άουτ.
43' Ωραία μπαλιά του Κάρλος ο Τζαφέστας απομακρύνει προ του Κουσκουνά και ο Βρεττός με ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
45+1' ΓΚΟΛ: Σουτ-βολίδα του Κάρλος από πάσα του Βρεττού και 3-0.
55' ΓΚΟΛ: 4-0 το σκορ με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου.
70' Σέντρα του Παπαχρήστου σουτ του Πάνου άουτ.
75' Σέντρα του Βασιλείου ο Σουντουρά προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά ο Τζαφέστας απέκρουσε σε κόρνερ.
86' Πάσα του Δημητριάδη πλασέ του Κουσκουνά ο Σπίντζος στη γραμμή διώχνει.
90' Σουτ του Κουσκουνά άουτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Ψυχούλας (ΕΠΣ Βοιωτίας), έχοντας για βοηθούς του, τους Βασίλη Παγουρά (ΕΠΣ Βοιωτίας ) & Τιμολέοντα Γεωργακόπουλο (ΕΠΣ Πειραιά), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Κώστας Μπαϊρακτάρης (ΕΠΣ Αθηνών)

ΑΟ Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Πάνος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παπαχρήστος, Τριανταφυλλάκος (60′ Καρτσαμπάς), Γιάκος (46′ Σουντουρά), Δημητριάδης, Βρεττός (65′ Βασιλείου), Κουσκουνάς, Καρλίτο.
ΑΟ Κασσιώπη (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τζαφέστας, Τσάνης, Πέδρο Ραφαέλ (46΄Νίκα), Γκίτσης, Τσαλταμπασίδης, Κ.Β Γεωργακόπουλος, Μαρλόν, Λάμπογλου, Καρακώστας (65′ Σπίντζος), Σαρρηγιάννης (46′ Γκασίδης), Λεπενιώτης.