27/01/2020

Οι Νυμφές 2-0 τον Κάβο

Για την 17η αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας, ο Αχιλλέας Νυμφών το Σάββατο (25/1) κέρδισε εντός έδρας τον ουραγό και πολύ-πολύ αδύναμο ΑΟ Κάβο με 2-0, προσθέτοντας τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του.

Το «συγκρότημα» του Μανώλη Ροκίδη κυριάρχησε σ' όλο το 90λεπτο και αν το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, οφείλεται κυρίως στην εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Σπύρου Βλάσση, που είναι γνωστός και ως «Σέχος».

Στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών, το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 53ο λεπτό: σε σουτ του Αλέξανδρου Κωστελέτου, ο Βλάσσης απέκρουσε την μπάλα και ο επερχόμενος Αλεξάντερ Μπάρντι με πλασέ έκανε το 1-0. Οι Νυμφιώτες «ντούμπλαραν» τα τέρματά τους στο 65', με πλασέ του Αλέξανδρου Κωστελέτου.

Οι γηπεδούχοι είχαν και τρία δοκάρια, σε προσπάθειες των Δημήτρη Ρίζου, Φίλιππου Παναγιωτίδη και Αλεξάντερ Μπάρντι.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Χάρης Μαργαρίτης, από τον οποίο ο Αχιλλέας ζήτησε πέναλτι στο 50' (κι ενώ το ματς ήταν στο 0-0), σε ανατροπή του Αλεξάντερ Μπάρντι.