13/01/2020

Στο… ρελαντί ο ΟΦΑΜ, 3-0 την Αναγέννηση

Δίχως να αντιμετωπίσει δυσκολία, ο Όμιλος Φιλάθλων Αγίου Ματθαίου ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αναγέννησης Περιβολίου κι έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Το «συγκρότημα» του Σάββα Σιδερόπουλου κέρδισε άνετα με 3-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα Πετριτή από τον Όλυμπο, αποσπάστηκε κατά 5 βαθμούς στην κορυφή της κατάταξης.

Η αναμέτρηση διεξήχθη χθες Κυριακή (12/1), στο Δημοτικό γήπεδο Αγίου Ματθαίου, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής. Ο ΟΦΑΜ «καθάρισε» το «τρίποντο» στο πρώτο 40λεπτο και στην συνέχεια έκανε διαχείριση του σκορ και... οικονομία δυνάμεων.

Το 1-0 έγινε στο 4', με σουτ του Σωτήρη Κόκκινου έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 9' οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, με τον πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, σε σουτ του Γιάννη Γωνιάδη, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων και κατόπιν βρήκε στο χέρι του Γιώργου Μίαρη, με τον διαιτητή Πέτρο Νικόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Βάιος Τσιαφίτσας, ο οποίος νικήθηκε από τον πορτιέρο Βασίλη Νάο.

Το δεύτερο γκολ των «κυανέρυθρων» σημειώθηκε στο 36, με πλασέ του Γιάννη Γωνιάδη μέσα από την περιοχή, ύστερα από ωραία συνεργασία των μεσοεπιθετικών της ομάδας, ενώ ένα δίλεπτο αργότερα (δηλαδή στο 38') ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 3-0, με σουτ μέσα από την περιοχή. Κάπου εκεί, η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος!

Ακολούθως, προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι Περιβολιάτες του Γιάννη Γκαμπέτα αοώλεσαν με τον Γιάννη Μίτσουλη δύο σημαντικές ευκαιρίες για να μειώσουν σε 3-1. Στην πρώτη περίπτωση, στο 40', ο φορ της Αναγέννησης «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι του τέρματος του Χριστόφορου Ανδριώτη και στην δεύτερη, ένα λεπτό πιο μετά, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.

Η επανάληψη δεν περιλάμβανε... συγκινήσεις και είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Αγιομαθίτες πέτυχαν την 13η νίκη τους σε 14 παιχνίδια και γίνονται πλέον το πολύ μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, ενώ είναι πια η μοναδική αήττητη ομάδα της Α1'.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι ο Γωνιάδης έφτασε τα 14 γκολ και διατηρήθηκε μεν στην 2η θέση του φετινού πίνακα των σκόρερ του Πρωταθλήματος, ωστόσο μείωσε στα 3 τέρματα την απόστασή του από τον (συμπαίκτη του) Τσιαφίτσα, που προπορεύεται με 17.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ : Από το γραφείο Διοικητικών Υποθέσεων του ΑΝΤΩΝΗ ΣΠΑΤΟΥΛΑ. Αναλαμβάνει ανανεώσεις αδειών για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, καθώς και μεταβιβάσεις οχημάτων και κατάθεση πινακίδων. Βρίσκεται στην Αθανασίου Πολίτη 4, έναντι της παλιάς στάσης Γκίκα. Τηλέφωνο: 26610-30077.

• ΠΟΛΛΕΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ 2020, ΜΕ ΥΓΕΙΑ: Από το κατάστημα "ΣΠΥΡΟΣ ΚΟΥΡΗΣ". Διαθέτει ανταλλακτικά όλων των οχημάτων (αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών και τρακτέρ), καθώς και ανταλλακτικά σκαφών και οικιακών συσκευών. Θα το βρείτε στην Ιωάννου Θεοτόκη 104, απέναντι από το ΙΚΑ. Τηλέφωνο: 26610-34775.