08/01/2020

Ισόπαλοι 1-1 Παξοί και Νέος 2017

Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ο ΑΟ Παξών και ο Νέος 2017, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη (8/1), στο Δημοτικό γήπεδο Παξών. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες στο τέλος να χάνουν αξιόλογες ευκαιρίες για τη νίκη.

Θα πρέπει να επισημανθεί ότι οι γηπεδούχοι του Γιώργου Τουρσουνίδη αγωνίστηκαν αποδεκατισμένοι, αφού για διάφορους λόγους απουσίαζαν οι Σπύρος Ρούσης, Χαράλαμπος Μπογδάνος, Άκης Φέκας, Ανδρέας Αργυρός, Χαράλαμπος Βλαχόπουλος και Στέλιος Φιλιππίδης.

Σε ένα ποιοτικά μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό. Ο Άρμπι Κουμανάκος εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιώργος Βλάχος με προβολή έκανε το 0-1 για τους «γαλάζιους» του Μιχάλη Κονισπολιάτη. Και με αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, το θέαμα βελτιώθηκε. Στο 55' οι Παξινοί απείλησαν σοβαρά, όταν σε κεφαλιά του Αρσένη Κουλούρη, η μπάλα έφυγε σύριζα άουτ. Η ισοφάριση για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 80'. Ο Ανδρέας Μπορτς υπέπεσε σε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Θέμης Τέσας (σαν κοντινό κόρνερ) και ο Θοδωρής Βαρότσης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο 85' ο Νέος 2017 απείλησε με τον Γεράσιμο Μελίδη, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε λίγο έξω. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων χάθηκε στο 89', όταν ο Νίκος Μεντής σούταρε από πλάγια θέση, με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στις καθυστερήσεις, οι Παξινοί πλησίασαν στο γκολ, με δύο σημαντικές ευκαιρίες του Νίκου Μπογδάνου. Στην πρώτη περίπτωση έκανε κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο Διονύση Κυριακίδη σε εκπληκτική απόκρουση, ενώ στην δεύτερη σούταρε λίγο άουτ από πλεονεκτική θέση.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Γιούργας, συνεργάτες του οποίου διατέλεσαν οι Γεράσιμος Μιχαλάς και Γιώργος Κυπριώτης.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι το ντεμπούτο του με τους «γαλάζιους» έκανε ο νεοαποκτηθείς Αχιλλέας Βαρβιτσιώτης, ο οποίος μπήκε αλλαγή αντί του Δημήτρη Μπούα.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ: Το εμπόριο και η επεξεργασία κρεάτων «ΖΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ». Παράδοση στην ποιότητα, άμεση εξυπηρέτηση και εξαιρετικές τιμές. Η επιχείρηση, σας περιμένει στο Τρίκλινο, πλησίον της διασταύρωσης για Κομπίτσι. Τηλέφωνο: 26610-52223.

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ 2020 ΜΕ ΥΓΕΙΑ : Από τον "AΘΛHTIKO ΣYΛΛOΓO APOLLO ΚΕΡΚΥΡΑΣ". Εδρεύει στο 2ο χιλιόμετρο της Εθνικής Λευκίμμης, στα Κανάλια. Εκεί, διδάσκεται το στυλ καράτε WADO RYU, με υπεύθυνο προπονητή τον Παναγιώτη Σταθόπουλο, σε τμήματα Παίδων, Ανδρών & Γυναικών. Επίσης, ο Σύλλογος διαθέτει αίθουσες για cross training και για ενδυνάμωση αθλητών, ενώ λειτουργούν τμήματα kick boxing και hiit, καθώς και άλλα ομαδικά τμήματα. Τηλέφωνο: 26610-45319.