02/12/2019

Έχασε και από τον Απόλλωνα Σμύρνης ο ΑΟΚ Κέρκυρα

Νέα ήττα στο Πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε σήμερα Δευτέρα (2/12) ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας, τούτη την φορά εντός έδρας από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης με 0-2, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής .

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας, η «Ελαφρά Ταξιαρχία», ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης από τα πρώτα μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 16' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεντινέλι.

Στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ και ουσιαστικά να... τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Ο Μπεντινέλι πάσαρε στον Καραγκούνη, ο οποίος πλάσαρε τον Νίκο Βουτσελά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και «γράφοντας» έτσι το 0-2, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τους γηπεδούχους κι έφτασε πολλές φορές κοντά στο 0-3. Αρχικά στο 53' με την κεφαλιά του Βάρκα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο 67' ο Καραγκούνης πλάσαρε από πλάγια δεξιά λίγο έξω. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δημιούργησε και άλλες φάσεις στη συνέχεια, ωστόσο το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Από την άλλη πλευρά, ο ΑΟΚ Κέρκυρα συνέχισε το σερί των ηττών (7 στα 7) με αποτέλεσμα να είναι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να απέχει 11 ολόκληρους βαθμούς από την ζώνη της σωτηρίας. Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του στον πάγκο των «κυανέρυθρων» έκανε ο Ρομπέρτο Μπολάνο, πέντε μέρες μετά την πρόσληψη του στο... τιμόνι της ομάδας.

Αξίζει να επισημανθεί ότι φέτος ο ΑΟΚ έχει χάσει σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια του με σκορ 0-2, αφού το ίδιο είχε συμβεί και στις αναμετρήσεις με την Παναχαϊκή και τον ΑΟ Χανιά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Μαρόπουλος, με βοηθούς τους Ηλία Παπαδόπουλο και Αλέξανδρο Κουφό, όλοι προερχόμενοι από την ΕΠΣ Μακεδονίας, ενώ χρέη τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Αλέξανδρος Μέγας της ΕΠΣ Πιερίας

ΑΟΚ Κέρκυρα ( Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Κρητικός, Γεωργακόπουλος Κ.Λ., Πιαστόπουλος, Μίσκου (55′ Βουκελάτος), Βασιλούδης (64′ Παυλής), Νγκαν (73′ Αμαραντίδης), Γεωργακόπουλος Π.
Απόλλων Σμύρνης ( Νίκος Παπαδόπουλος):Αναγνωστόπουλος, Βάρκας, Βιτλής (80′ Ρώσση), Ζησόπουλος, Βαφέας, Λαγός, Μπλάζιτς, Καραγκούνης (80′ Πατράλης), Παυλίδης, Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (65′ Βουό).

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ