02/12/2019

Έκτο «τρίποντο» οι Παξοί, 3-0 το Περιβόλι

Ο ΑΟ Παξοί χθες Κυριακή (1/12) επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας, επικρατώντας εντός έδρας της Αναγέννησης Περιβολίου με το εμφατικό 3-0, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής.

Το «συγκρότημα» του Γιώργου Τουρσουνίδη κατέκτησε το 6ο «τρίποντό» του σε 9 παιχνίδια, έχοντας κάνει και το ρεπό του, παραμένοντας στην (περίοπτη) 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη πλευρά, οι Περιβολιάτες, παρά τις σημαντικές ελλείψεις που είχαν και παρά την τεράστια ταλαιπωρία που υπέστησαν κατά το «πήγαινε» στους Παξούς, κατάφεραν να αντέξουν για 67 λεπτά, αλλά κατόπιν «λύγισαν» στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα των «πρασινολεύκων» με τον Γιάννη Γκαμπέτα στον πάγκο τους.

Το σκορ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Παξών άνοιξε στο 67ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Ελιάν Φασλία, ο νεαρός τερματοφύλακας Κώστας Βάρελης απέκρουσε την μπάλα και ο επερχόμενος Θοδωρής Βαρότσης έκανε το 1-0 με πλασέ. Το 2-0 για τους «κιτρονόμαυρους» έγινε στο 76', με σουτ του Σπύρου Ρούση έξω από την μεγάλη περιοχή. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 90' με αυτογκόλ του Γιώργου Μίαρη.

Πολύ καλή υπήρξε η διαιτησία του Κώστα Τόμπρου.