02/12/2019

Νέα ήττα για τον Θιναλιακό, 0-2 από την Αναγέννηση

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής γνώρισε ο Θιναλιακός Αχαράβης, αυτή την φορά εντός έδρας, από την Αναγέννηση Άρτας με 0-2.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (1/12) στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου. Οι «πορτοκαλί» του Πάνου Κορομπόκη μπήκαν πολύ επιθετικά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Γιώργο Αγόρα, που σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, πλάσαρε άουτ. Οι Αρτινοί από την πλευρά τους απείλησαν στο 5ο και στο 7ο λεπτό, με σουτ των Σιδηρόπουλου και Μπότσαρη αντίστοιχα, που έφυγαν άουτ. Στο 21ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Κώστα Λούβρο, ο οποίος από καλή θέση «σημάδευσε» το οριζόντιο δοκάρι, και στην συνέχεια η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 24ο λεπτό, πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Μανιώτη, από πλευράς Αναγέννησης, κατέληξε σε σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 29΄ λεπτό, ο Γιώργος Αγόρας και πάλι σε θέση τετ- α- τετ (όπως και στην αρχή του ματς), νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Μήτσιο. Στο 34ο λεπτό, ο Θιναλιακός , στάθηκε για ακόμη μια φορά άτυχος, αφού στην προσπάθεια του Κώστα Στεργίου η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και έφυγε έξω. Στο 38΄, η Αναγέννηση απείλησε με τον Παπακίτσο, αναγκάζοντας τον πορτιέρο Χρήστο Βορύλλα σε δύσκολη επέμβαση, για να ανοίξει το σκορ ένα λεπτό αργότερα (39΄), όταν ο προωθημένος Σχισμένος, εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση της κερκυραϊκής άμυνας και με γυριστό σουτ έκανε το 0-1 για τους Αρτινούς, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τις φάσεις των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν ωστόσο κοντά στην ισοφάριση στο 55ο λεπτό, με τον Κώστα Λούβρο να σουτάρει, αλλά και πάλι ο Μήτσιος να λέει "όχι". Στο 74΄, σε μια αντεπίθεση της ομάδας της Άρτας, ο Μπότσαρης πλάσαρε υποδειγματικά τον Βορύλλα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 για την Αναγέννηση.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα του συγκροτήματος της βόρειας Κέρκυρας μετά από εκείνη από την Ανατολή Ιωαννίνων.

Με πολλά παράπονα άφησε τον Θιναλιακό ο διαιτητής της αναμέτρησης Κώστας Μπούμπας, ο οποίος είχε για βοηθούς του τους Δημήτρη Σπυρογιώτη και Δημήτρη Μπόσια, όλοι της ΕΠΣ Ηπείρου.

Θιναλιακός Αχαράβης (Κορομπόκης) : Βορύλλας, Αρμένης, Κροκίδης, Μουζακίτης, Πουλημένος, Κούδας (20′ λ.τρ. Στεργίου - 72′ Γραμμένος), Κλ. Μπάρντι , Ερ.Μπάρντι , Αγόρας (65′ Λυκόκας), Λούβρος, Χατζηδημητρίου
Αναγέννηση (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά, Παππάς (46′ Χεμπέγια), Κραμπής, Σχισμένος, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (69′ Βασιλάκος), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (77′ Κατσαρός), Μπότσαρης (85′ Παπακίτσος Δ.)

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ