01/12/2019

Σπουδαίο «διπλό» του Αστέρα Πετριτή στις Νυμφές!

Με την σπουδαία νίκη «απέδρασε» χθες Σάββατο (30/11) από το Δημοτικό γήπεδο των Νυμφών ο Αστέρας Πετριτή, επικρατώντας του Αχιλλέα με 2-1, για την 10η αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Το «συγκρότημα» του Βασίλη Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με κεφαλιά του Γιώργου Γαρδικιώτη. Στο 30' οι Πετριτιώτες διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Κώστα Τόμπρο, επειδή δεν υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Κώστα Μάμαλου. Στο 43' οι γηπεδούχοι του Άκη Πανδή έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν σε πλασέ του Αλεξάντερ Μπάρντι, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Λευτέρη Πισσιάνη και κατόπιν ο τερματοφύλακας του Αστέρα την μπλόκαρε. Να σημειωθεί ότι ο λάινσμαν Ανδρέας Σερίφης είχε σηκώσει το σημαιάκι του, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό των Νυμφιωτών, ωστόσο ο Τόμπρος τον αγνόησε και «πήρε επάνω του» την φάση και την άφησε να εξελιχθεί, θεωρώντας ότι ο παίκτης καλυπτόταν. Κε σε τούτη την περίπτωση υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων προς τον 38χρονο ρέφερι. Έτσι, η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Πετριτή να προηγείται με 0-1.

Στο 70' ο Αστέρας διπλασίασε τα γκολ του. Έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των αδελφών Νίκου και Χρήστου Γεωργοπάλη, ο δεύτερος «έβγαλε» ασίστ τον Κώστα Μάμαλο κι αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 0-2. Ο Αχιλλέας στο 81' μείωσε σε 1-2, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ Μπάρντι, ο Πισσιάνης απέκρουσε ασθενώς και ο Παναγιώτης Λαγοπάτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

θα πρέπει να επισημανθεί ότι οι Πετριτιώτες (που είχαν παράπονα από την διαιτησία του Τόμπρου) παρέμειναν αήττητοι για 29ο συνεχόμενο αγώνα Πρωταθλήματος.