01/12/2019

Με… περίπατο ο Νέος 2017, 5-1 τον Κάβο

Ο Νέος 2017 συνέτριψε εντός έδρας τον αδύναμο και εκ των ουραγών ΑΟ Κάβο με 5-1, πετυχαίνοντας την 5η νίκη του στο Πρωτάθλημα της Α1' τοπικής Κατηγορίας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη χθες Σάββατο (30/11), στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως καλύτερα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, αλλά από ‘κει και πέρα οι «γαλάζιοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Να σημειωθεί ότι τα 5 τέρματα των γηπεδούχων τα πέτυχαν μόλις δύο παίκτες. Ο Γεράσιμος Μελίδης έκανε χατ-τρικ, ενώ ο Άρμπι Κουμανάκος σκόραρε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι.

Ο... χορός των γκολ άρχισε στο 35ο λεπτό, όπου ο Γεράσιμος Μελίδης, με σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση, έκανε το 1-0 για τον Νέο 2017. Το «συγκρότημα» του Μιχάλη Κονισπολιάτη στο 40' διπλασίασε τα τέρματά του, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρμπι Κουμανάκου. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Μάριος Λουλές, που ανατράπηκε από τον Λευτέρη Ανδρονικόπουλο. Το ημίχρονο τελείωσε 3-0, με πλασέ του Μελίδη στο 45'.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Κάβος κατάφερε κι αυτός να «βρει δίχτυα». Ήταν στο 48', όταν ο Χρήστος Κατσέλης, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μείωσε σε 3-1 για την ομάδα του Πέτρου Πανδή. Στο 70' οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, τούτη την φορά σε ανατροπή του Περικλή Σκεύη από τον τερματοφύλακα Πανταζή. Ο Κουμανάκος ήταν και πάλι εύστοχος από την... άσπρη βούλα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ στο 85' ο Γεράσιμος Μελίδης πέτυχε το τρίτο του γκολ στο παιχνίδι, με σουτ μέσα από την περιοχή, «γράφοντας» το 5-1 για τους «γαλάζιους» της πόλης.

Στο ματς σφύριξε ο πιο άσχετος διαιτητής της Κέρκυρας, Νικόδημος Καββαδίας.

Σημείωση: Το CORFUCORNER.GR δεν θα κάνει φωτογραφικό αφιέρωμα στο παραπάνω παιχνίδι, λόγω του πρωτοφανούς, αντικανονικού και αντιδεοντολογικού αποκλεισμού της ιστοσελίδας μας από το Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΚ, έπειτα από απόφαση του Αθηναίου κ. Ιωάννη Σφακιανάκη (εκ των μισθωτών του γηπέδου), γεγονός που παρεμποδίζει την προβολή των αγωνιστικών δραστηριοτήτων των κερκυραϊκών σωματείων. Η κατάσταση αυτή, ξεκίνησε από τις αρχές Ιανουαρίου του 2019 και τελεί υπό την σκανδαλώδη ανοχή της Διοίκησης του Παναγιώτη Ποζίδη στην ΕΠΣ Κέρκυρας.