29/11/2019

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ήττα (32-22) του Φαίακα από τον Ολυμπιακό

Την εκτός έδρας ήττα στο Πρωτάθλημα της Α1΄ Handball Premier γνώρισε χθες Πέμπτη (28/11), η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, η οποία στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής έχασε με διαφορά 10 γκολ (32-22) από τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή, σε αγώνα που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», στου Ρέντη

Στο πρώτο ημίχρονο, το συγκρότημα του Νίκου Ριγανά, αν και ξεκίνησε με αργούς ρυθμούς (8-3) στο δέκατο τέταρτο λεπτό, κατάφερε να πλησιάσει στα δύο γκολ, με το τέρμα του Αντώνη Χάλαρη (9-7). Ο Φαίακας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για τριάντα λεπτά, με τους παίκτες του να προσπαθούν να "τρέξουν" στο γήπεδο όποτε αυτό ήταν δυνατό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά του σκορ να είναι στα 3 γκολ (17-14) υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με έξι τέρματα (24-18) . Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι Πειραιώτες αύξησαν σταδιακά το προβάδισμά τους, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση με διαφορά 10 τερμάτων (32-22), κάνοντας έτσι το «8 στα 8».

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπάγιος με 7 τέρματα, ενώ για την κερκυραϊκή ομάδα ο Σπύρος Χερουβείμ πέτυχε 6 γκολ.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22