21/11/2019

Ο Θιναλιακός έκανε… σκόνη τον Άρη Μέσης!

Στα Προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας πέρασε ο (κάτοχος του τροπαίου) Θιναλιακός, ο οποίος σμπαράλιασε εντός έδρας τον άσημο Άρη Μέσης με 5-0.

Ο αγώνας διεξήχθη χθες Τετάρτη (20/11), στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, στα πλαίσια της Β' Φάσης του Βορείου Ομίλου. Η διαφορά των τριών Κατηγοριών που χωρίζουν τα δύο σωματεία ήταν πασιφανής, με την ομάδα του Πάνου Κορομπόκη (που χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές) να παίζει όπως η... γάτα με το ποντίκι εκείνη του κ. Ιωάννη Σφακιανάκη, που βίωσε εφιαλτικές στιγμές! Η εικόνα των φιλοξενουμένων ήταν επιεικώς απαράδεκτη και γλίτωσαν την πανωλεθρία χάρις στην απόφαση των γηπεδούχων να... τραβήξουν χειρόφρενο στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο... χορός των γκολ άρχισε στο 25ο λεπτό, με τον Κλόντιαν Μπάρντι να κάνει το 1-0 για τους «πορτοκαλί», ενώ στο 31' ο Κώστας Στεργίου πέτυχε το 2-0. Ο Τζέιμς Τσουκαλάς στο 36' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να γίνει το 4-0 στο 43', με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κώστα Στεργίου.

Στην επανάληψη ο Θιναλιακός μάλλον λυπήθηκε τον αντίπαλό του και δεν θέλησε να τον ταπεινώσει περισσότερο! Αρκέστηκε να σκοράρει μόνο μία φορά, στο 60' με τον Εριόν Μπάρντι, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 5-0.

Το ματς διαιτήτευσε ο Χαράλαμπος Μαργαρίτης.