20/11/2019

«Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι Μωραϊτίκων – Μαραθιά

Χωρίς νικητή και δίχως γκολ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας ανάμεσα στον Αστέρα Μωραϊτίκων και τον Φαίακα Μαραθιά, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (16/11), στο Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής.

Οι ομάδες των Γιάννη Καλούδη και Κώστα Βλάσση αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 και πήραν από ένα βαθμό, με τους μεν γηπεδούχους να «συγκατοικούν» πλέον στην 1η θέση της βαθμολογίας με τους Κεραυνό Αγίου Νικολάου και ΑΕ Καναλίων, ενώ τους δε φιλοξενούμενους να παραμένουν στο «πλην 2» από την κορυφή.

Στο 10ο λεπτό ο Αστέρας παραλίγο να ανοίξει το σκορ, όταν στο σουτ του Χριστόφορου Αρμενιάκου, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 21' ήταν η σειρά του Φαίακα να απειλήσει, με τον Πέτρο Βλάσση να σουτάρει και να υποχρεώνει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση.

Στην επανάληψη, οι ομάδες είχαν επίσης από μία αξιόλογη ευκαιρία. Στο 65' ο Άγγελος Ασπιώτης των γηπεδούχων σούταρε και ο Θεοτόκης Κουλούρης έδιωξε επάνω στην γραμμή του τέρματος. Τέλος, στο 71' ο Δημήτρης Βλάσσης των φιλοξενουμένων βρέθηκε... κατάφατσα με την αντίπαλη εστία, όμως δεν βρήκε την την μπάλα όπως θα ήθελε.

Αλάνθαστη ήταν η διαιτησία του Κώστα Τόμπρου.