05/11/2019

Πρώτη νίκη η Στρογγυλή, 3-0 τον Νέο 2017

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος Στρογγυλής επικράτησε εντός έδρας του Νέου 2017 με το επιβλητικό 3-0 και πανηγύρισε την παρθενική του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' τοπικής Κατηγορίας.

Η αναμέτρηση έγινε την Κυριακή (3/11), στο Δημοτιλό γήπεδο Στρογγυλής, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής. Η λήξη του πρώτου 45λέπτου βρήκε τις ομάδες των Νίκου Ανδριώτη και Μιχάλη Κονισπολιάτη ισόπαλες 0-0.

Το... ζουμί, υπήρχε στην επανάληψη. Στο 53' οι Στρογγυλιάτες «άγγιξαν» το γκολ, όταν ο Λάμπρος Γιαννούλης «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων, με ωραίο ανάποδο ψαλίδι. Το σκορ άνοιξε στο 55', με... δράστη τον Σπύρο Ρέτση, ενώ το 2-0 σημειώθηκε στο 70', όταν σε μια αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Αλέξανδρος Γραικός έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο πριν το κέντρο του γηπέδου, πέρασε δύο αντιπάλους και με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 82' από τον Τάσο Αυθίνο, που είχε μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Στον αγώνα σφύριξε ο Κώστας Τόμπρος.

Να επισημανθεί ότι το «συγκρότημα» της νότιας Κέρκυρας κατάφερε να κερδίσει αυτό το πολύ δύσκολο ματς, παρόλο που απουσίαζαν οι τιμωρημένοι Σπύρος Γραμμένος και Γιάννης Γραικός.