05/11/2019

Πέρασαν τρίτοι οι Παξοί, 4-1 τις Λιαπιάδες

Μετά από δύο ήττες στην Κέρκυρα (από Ολυμπιάδα Καρουσάδων και ΟΦΑΜ), ο ΑΟ Παξών επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας.

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής, η ομάδα του Γιώργου Τουρσουνίδη κέρδισε εντός έδρας τον Αστέρα Λιαπάδων με το εμφατικό 4-1, πετυχαίνοντας μάλιστα τρία γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης!

Στον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (3/11), στο Δημοτικό γήπεδο Παξών, το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό, για λογαριασμό των Παξινών, με κεφαλιά του Ελιάν Φασλία. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Οι Λιαπαδίτες του Στάθη Φάλκου στο 80' ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Λάζαρο Φωτιά, αυτό ωστόσο δεν έκαμψε το ηθικό των γηπεδούχων. Στο 85' ο Άκης Φέκας με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Παξούς, κάνοντας το 2-1, ενώ στο 87' ο Στέλιος Φιλιππίδης «έγραψε» το 3-1, αξιοποιώντας την ασίστ του Γιάννη Ρούση. Στο 91' ο αδελφός του Γιάννη, ο Σπύρος Ρούσης, έδωσε ασίστ στον Ελιάν Φασλία και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 4-1, σκοράροντας για δεύτερη φορά στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το ματς διαιτήτευσε ο χειρότερος ρέφερι της Κέρκυρας, ο Νικόδημος Καββαδίας, ο οποίος άφησε με μικροπαράπονα τον σύλλογο των Λιαπάδων.

Οι Παξινοί κατέκτησαν το τέταρτο «τρίποντό» τους στο Πρωτάθλημα και «σκαρφάλωσαν» στην 3η θέση της κατάταξης.