04/11/2019

Ο Θιναλιακός «ισοπέδωσε» την Λευκίμμη!

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Ο Θιναλιακός χθες Κυριακή (3/11) πέρασε σαν... ανεμοστρόβιλος από το Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, «θερίζοντας» την ΑΕΛ με 4-0.

Το «συγκρότημα» του Πάνου Κορομπόκη «χόρευε στην βροχή» και πέτυχε μια εμφατική νίκη, που ήταν πολύ-πολύ σημαντική, όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και για λόγους γοήτρου, δεδομένου ότι αναμετριόνταν οι δύο κερκυραϊκές ομάδες της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «πορτοκαλί» απέδειξαν πόσο... καλοκουρδισμένοι είναι, πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης και παίρνοντας... δια περιπάτου το «τρίποντο», που τους φέρνει στην 3η θέση της κατάταξης του 4ου Ομίλου, στο «πλην 3» από τον πρωτοπόρο Αχέροντα Καναλακίου.

Οι Λευκιμμιώτες από την πλευρά τους, στάθηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, παρότι διαθέτουν αξιόλογο ρόστερ, με πολλούς ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Η «Βασίλισσα του νότου» ήταν τουλάχιστον μία κλάση χαμηλότερα από τον αντίπαλό της και θα μπορούσε μάλιστα να είχε χάσει με ακόμη υψηλότερο σκορ! Αν μη τι άλλο, το χθεσινό ηχηρό «χαστούκι» κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, αφού πλέον η ομάδα βρίσκεται δύο βαθμούς κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χρήστου Αρμένη. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο (φανταστικός χθες) Κώστας Λούβρος, που ανατράπηκε από τον Ισπανό τερματοφύλακα, Χαβιέ Καμάτσο, ο οποίος αντικατέστησε τον τιμωρημένο Αλέξανδρο Λέτσο, κάνοντας όμως εφιαλτικό ντεμπούτο! Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Θιναλιαλό να προηγείται με 0-1.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο σύλλογος της Αχαράβης «καθάρισε» το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων! Στο 48' έγινε το 0-2 με ατομική προσπάθεια και πλασέ του Κώστα Λούβρου, ενώ στο 55' ο Λούβρος έκανε ατομική ενέργεια και γύρισε την μπάλα στον Αρμένη, που με πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 0-3, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο Κορομπόκης, βλέποντας την ομάδα του να έχει «κλειδώσει» τη νίκη, άρχισε σταδιακά να κάνει αλλαγές, δίνοντας χρόνο σε παίκτες με λιγότερες συμμετοχές. Από την άλλη μεριά, το τεχνικό ντουέτο της ΑΕΛ, Σπύρος Κουλούρης και Σπύρος Παλαιοχωρίτης (ο δεύτερος δεν κατέχει δίπλωμα), φάνηκε ανήμπορο να αντιδράσει...

Την... χαριστική βολή στους γηπεδούχους, το «συγκρότημα» της βόρεις Κέρκυρας την έδωσε στο 67', όταν ο Κλόντιαν Μπάρντι, με σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-4, βάζοντας κι αυτός την... υπογραφή του στον «πορτοκαλί» θρίαμβο!

Ο Θιναλιακός πήρε το πρώτο του «διπλό» κι έφτασε τους 14 πόντους σε 7 αγωνιστικές, ενώ η Λευκίμμη υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα μέσα στο «σπίτι» της.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι, παρά την σπουδαιότητα του ματς, στο γήπεδο βρέθηκε λίγος κόσμος, κάτι για το οποίο προφανώς έπαιξαν ρόλο οι άσχημες καιρικές συνθήκες. Οι ποδοσφαιρόφιλοι ήταν περίπου 200, μεταξύ των οποίων βρισκόντουσαν και καμιά δεκαριά οπαδοί του φιλοξενούμενου σωματείου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Γιούργας, έχοντας για βοηθούς του τους Γιάννη Μίχο και Ανδρέα Σερίφη, άπαντες της ΕΠΣ Κέρκυρας.

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Σπύρος Κουλούρης & Σπύρος Παλαιοχωρίτης): Καμάτσο, Κωστακιώτης, Ανυφαντής, Βασιλάκης (78' Ράντος), Βλάχος, Παπαδόπουλος, Κιπτίου, Καμαρά, Γαστεράτος, Τσεβανέδης (62' Θεοδωράκης), Ν. Κουλούρης (62' Βούλγαρης).
ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ ΑΧΑΡΑΒΗΣ (Πάνος Κορομπόκης): Βορύλας, Κροκίδης (60' Παουλίνης), Ματσοβίλα, Χατζηδημητρίου, Κλ. Μπάρντι, Πουλημένος, Αγόρας (81' Λυκόκας), Λούβρος (85' Τσουκαλάς), Αρμένης (75' Γραμμένος), Ερ. Μπάρντι, Μουζακίτης.