03/11/2019

ΜΠΑΣΚΕΤ Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Την εξαίρεση των διαιτητών Θώμου και Νάκα ζητά ο Ιόνιος

Ο Ιόνιος Κέρκυρας, παρότι χθες Σάββατο (2/11) νίκησε εντός έδρας τον Σπάρτακο Ιωαννίνων στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών, με διαφορά 9 πόντων (77-68), εξέδωσε δελτίο Τύπου με το οποίο εκφράζει τα παράπονα του για την διαιτησία, ζητώντας μάλιστα την εξαίρεση των διαιτητών Θώμου και Νάκα από τους επόμενους αγώνες της ομάδας.

Συγκεκριμένα, οι Κερκυραίοι εκφράζουν έντονα παράπονα για την τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, στην οποία οι διαιτητές έδωσαν δύο αποβολές, στον Παναγιώτη Μαγκανά και τον Στάθη Περούλη, καθώς και συνολικά πέντε τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να μειωθεί αισθητά η διαφορά των πόντων.

Αναλυτικά, η ανακοίνωση του Ιόνιου:

«Η ομάδα μας παρά το νικηφόρο αποτέλεσμα, βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να εκφράσει σοβαρά παράπονα για την σημερινή διαιτησία των κ.κ. Θώμου και Νάκα, ιδίως κατά το β' ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου βρεθήκαμε μπροστά με διαφορά έως και 30 πόντων.

Το αποκορύφωμα ήταν κατά την τελευταία περίοδο με τις δύο αποβολές αθλητών μας, τις συνολικά 5 τεχνικές ποινές και την φανερή πρόθεση να μειωθεί το σκορ όσο ήταν δυνατόν.

Η ομάδα μας προτίθεται να ζητήσει από την αρμόδια αρχή την εξαίρεση των συγκεκριμένων κυρίων από επόμενο αγώνα της ομάδας μας καθώς και ευελπιστούμε σε ίση μεταχείριση εκ μέρους των διαιτητών καθ' όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος...

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο κλειστό και με τη φωνή του βοήθησε τους αθλητές μας να φέρουν αυτήν την σημαντική νίκη...

Τέλος ευχόμαστε στον αθλητή μας Στάθη Περούλη, βίον ανθόσπαρτον και κάθε καλό στην προσωπική του ζωή».

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ