20/10/2019

«Εξάσφαιρος» στην Στρογγυλή ο ΟΦΑΜ!

Εντυπωσιακό πέρασμα από το Δημοτικό γήπεδο Στρογγυλής πραγματοποίησε χθες Σάββατο (19/10) ο ΟΦΑΜ, επικρατώντας του τοπικού Ατρομήτου με 6-0, για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας.

Το «συγκρότημα» του Σάββα Σιδερόπουλου μετέτρεψε σε... περίπατο το γειτονικό ντέρμπι και σκοράροντας τρεις φορές σε κάθε ημίχρονο, έφτασε στην πιο ευρεία φετινή του νίκη, σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο... χορός των γκολ άρχισε στο 19ο λεπτό, με... δράστη τον Γιάννη Γωνιάδη και στο 28' ο Βάιος Τσιαφίτσας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Αγίου Ματθαίου. Στο 32', ο αρχηγός των φιλοξενουμένων, Κώστας Ανδριώτης («Καρέτας»), έκανε το 0-3, με το οποίο «έκλεισε» το πρώτο 45λεπτο.

Το 4ο γκολ του ΟΦΑΜ ήρθε στο 58', με τον Βάιο Τσιαφίτσα να σκοράρει για δεύτερη φορά, ενώ στο 75', το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε και ο Γιάννης Γωνιάδης, «γράφοντας» το 0-5. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βαλεντίνο Ταμπάκο, ο οποίος στο 85' διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος, έχοντας για βοηθούς του τον Νίκο Βραδή και την Νικολέτα Κουλούρη.

Οι Αγιομαθίτες πηγαίνουν... καλπάζοντας στο Πρωτάθλημα, αφού έχουν το απόλυτο σε νικηφόρα αποτελέσματα «4 στα 4» και... φιγουράρουν στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά, οι Στρογγυλιάτες του Νίκου Ανδριώτη έχουν κάνει άσχημο ξεκίνημα, παρόλο που έχουν δώσει στην έδρα τους όλους τους μέχρι τώρα αγώνες τους, καθώς «μετρούν» μία ισοπαλία και δύο ήττες, ενώ έχουν κάνει και το ρεπό τους.

Να σημειωθεί, τέλος, ότι οι Γωνιάδης και Τσιαφίτσας μοιράζονται την κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Α1', με 5 τέρματα έκαστος.