08/10/2019

Με Αρμενιάκο τα Μωραΐτικα 2-1 την Κορακιάνα

Με τον Χριστόφορο Αρμενιάκο να σκοράρει δις, την Κυριακή (6/10) ο Αστέρας Μωραϊτίκων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επί του νεοφώτιστου ΠΑΟ Κορακιάνας με 2-1.

Το «συγκρότημα» του Γιάννη Καλούδη έχει ξεκινήσει με ιδανικό τρόπο στο φετινό Πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας και με το «2 στα 2» βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τα Κανάλια και τις Μπενίτσες.

Ο αγώνας ήταν «μοιρασμένος» και διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό, με τον Αστέρα να προηγείται στο σκορ στο 39ο λεπτό, με γκολ του Χριστόφορου Αρμενιάκου. Το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 55ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Σπύρο Πατέλη, ωσρόσο συγκεκριμένο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 59' η ομάδα των Μωραϊτίκων έφτασε στο 0-2 με... δράστη ξανά τον Αρμενιάκο, με εκτέλεση πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Λευτέρης Τσιάβος.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια αντέδρασε και στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης βγήκε μπροστά. Στο 61' οι γηπεδούχοι απώλεσαν πελώρια ευκαιρία, όταν ο Ηλίας Νόκα βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του αστέρα και σούταρε δυνατά, αλλά ο κίπερ των φιλοξενουμένων απέκρουσε σωτήρια. Τελικά, το «συγκρότημα» του Θανάση Γάκη «ξαναμπήκε» στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό, με σκόρερ τον 16χρονο Σπύρο Σκούρα, ο οποίος μείωσε σε 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια, δίχως να το κατορθώσουν, παρόλο που είχαν ορισμένες καλές στιγμές, με κυριότερη εκείνη με τον Σπύρο Μεσημέρη στο 90'.