07/10/2019

Με Δ. Μπούα «άλωσε» τις Νυμφές ο Νέος 2017

Την παρθενική νίκη της ιστορίας του στο Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας πανηγύρισε χθες Κυριακή (6/10) ο Νέος 2017, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Αχιλλέα Νυμφών με 2-1, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 20λεπτο, στο οποίο είχαν ορισμένες ευκαιρίες. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και άρχισαν να βγαίνουν μπροστά με αξιώσεις, ενώ στους Νυμφιώτες ήταν αισθητή η απουσία του τιμωρημένου Γρηγόρη Μεταλληνού από την άμυνα.

Στο 25' ο Νέος 2017 ζήτησε πέναλτι από τον διαιτητή Πέτρο Νικόπουλο, για ανατροπή του Δημήτρη Μπούα. Ο τελευταίος, στο 35' έκανε το 0-1, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο 60' οι «γαλάζιοι» του Μιχάλη Κονισπολιάτη έκαναν το 0-2, με... δράστη και πάλι τον Δημήτρη Μπούα, όμως στο 81' οι Νυμφιώτες του Άκη Πανδή μείωσαν σε 1-2 με γκολ του Εριντιόν Λάτσι. Στο 84' λίγο έλειψε να γίνει το 1-3, όταν ο έμπειρος αμυντικός των φιλοξενουμένων, Αλέξης Βιτουλαδίτης, «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι ο Νέος 2017 ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε από τον Νικόπουλο ο Τάσος Αποστολίδης, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.